Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Mikulášovice

Mikulášovice

Město Mikulášovice leží v Děčínském okrese, v Ústeckém kraji, v západní části Šluknovského výběžku. Mikulášovice se nacházejí u severního okraje chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jihovýchodním směrem od města je okraj národního parku České Švýcarsko, s řadou nádherných sklaních pískovcových útvarů. V severočeských Mikulášovicích se nachází velké množství významných …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Mikulášovice leží v Děčínském okrese, v Ústeckém kraji, v západní části Šluknovského výběžku. Mikulášovice se nacházejí u severního okraje chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jihovýchodním směrem od města je okraj národního parku České Švýcarsko, s řadou nádherných sklaních pískovcových útvarů. V severočeských Mikulášovicích se nachází velké množství významných uměleckých a historických památek. Na katastrální výměře 25,85 km² žije ve městě necelých 2500 obyvatel.

Historie

Na místě dnešního města žilo již ve 12. století několik převážně uhlířských rodin. Původní vesničku zde založil míšeňský biskup. Společně s vesničkou vznikla i dřevěná kaplička zasvěcená sv. Mikuláši. Původní označení obce znělo Nickelsdorff, následně Nixdorf. Bylo odvozeno od německého slova Nixen, které znamená vílu. Podle pověsti byla zdejší blata obývána rusalkami.

V dnešní době vnímáme Mikulášovice spíše jako průmyslovou obec. Přesto tu v 18. století stálo přibližně 100 selských usedlostí. Nejrozvinutějším průmyslovým odvětvím se stalo nožířství. Vznikaly četné brusírny a byla založena i průmyslová škola nožířská. Na počátku 19. století byly Mikulášovice dokonce největší obcí tehdejšího Rakouska-Uherska. Povýšení na město realizoval až František Josef I. v roce 1916.

Co je k vidění

Zajímavým objektem, který jistě stojí za návštěvu, je hvězdárna, kterou založil v roce 1913 místní lékárník Adolf Kraus. I přes necitlivé bourání mnoha historicky cenných budov v druhé polovině 20. století se v Mikulášovicích podařilo zachovat řadu zajímavých domů, postavených v 18. a 19. století. Na blízkém kopci stojí barokní kostel svatého Mikuláše, pocházející z druhé poloviny 18. století. Ke kostelu přísluší i barokní fara. Lákadlem pro návštěvníky Mikulášovic výlet na nedalekou rozhlednu Tanečnice, která je nejseverněji položenou rozhlednou v Čechách.

Zajímavost

Místní obyvatelé si velmi cení měšťanského domu čp. 2, ve kterém přenocoval v roce 1779 císař Josef II.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Advent v Děčíně

27.11.2021 - 27.11.2021
Děčín

Děčín se připravuje na advent, město bude mít šest vánočních stromů!

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete