Statistika našeho portálu

  • 94 400 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Miletín

Miletín

Město Miletín leží v Královéhradeckém kraji, v Jičínském okresu. Nachází se v údolí na úpatí hory Zvičiny mezi Dvorem Králové nad Labem, Jičínem a Hořicemi v Podkrkonoší. V letních měsících sem každoročně přijíždí velké množství turistů, které láká okolní příroda i velké množství sportovišť. V rodišti známého spisovatele Karla Jaromíra Erbena žije na katastrální výměře 8,93 km² necelých …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Miletín leží v Královéhradeckém kraji, v Jičínském okresu. Nachází se v údolí na úpatí hory Zvičiny mezi Dvorem Králové nad Labem, Jičínem a Hořicemi v Podkrkonoší. V letních měsících sem každoročně přijíždí velké množství turistů, které láká okolní příroda i velké množství sportovišť. V rodišti známého spisovatele Karla Jaromíra Erbena žije na katastrální výměře 8,93 km² necelých 1000 lidí.

Historie

V písemných pramenech se Miletín poprvé zmiňuje k toku 1124, kdy ve zdejším vodním hradu kníže Vladislav I. vítal sv. Ottu biskupa Bamberského. Na místě dnešního města byl v této době postaven knížecí dvorec, který byl později přebudován na komendu německých rytířů. V držení řádu německých rytířů byl Miletín od roku 1241 do roku 1410. V této době byly vybudovány rozsáhlá síť podzemních chodeb a místností. Po skončení husitských válek se majitelé v Miletíně často střídali. Roku 1560 se Miletín stal městem. V ten samý rok se majitelem města stal Jiří z Valdštejna, přísedící u komorního soudu. Zasloužil se o nebývalý rozkvět města. Na jeho počest se městským symbolem stal sv. Jiří na koni bojující s drakem.

V letech 1693-1701 byl vystavěn na místě původního vodního hradu barokní zámek. Hlavním stavitelem byl K. M. Klupf. Po rozsáhlé požáru v 19. století byl hradě empírově upraven. V okolí zámku byl zbudován anglický park, jehož rozloha činí 9,2 ha.

Po druhé světové válce postupně klesal význam Miletína. Byl mu odebrán status města, stagnoval průmysl a mladí lidé odcházeli za prací do okolních měst. Status města byl Miletínu navrácen až v roce 2006.

Co je k vidění

Zřejmě nejkrásnější stavbou v Miletíně je zdejší zámek i s přilehlým areálem. Ten však patří soukromým majitelům. Návštěvníka zaujme kostel Zvěstování Panny Marie, který byl postaven německými rytíři ve 13. století, a v průběhu staletí prošel barokní přestavbou. Ve středu náměstí stojí mariánský sloup z roku 1753. Městem prochází lokální cyklistické trasy, které umožňují poznat krajinu v Podkrkonoší.

Zajímavost

Nejlákavější turistickou trasou je cesta K. J. Erbena, která poutníky zavede severovýchodním směrem od města do Dvora Králové.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 20. říjen

Dnes má svátek Vendelín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete