Statistika našeho portálu

  • 102 085 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mimoň

Mimoň

Město Mimoň leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, v podhůří Lužických hor, v Ralské pahorkatině. Městem protéká řeka Ploučnice a Panenský potok. Mimoň je z velké části obklopena objektem bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Okolní husté lesy jsou většinou jehličnaté a poskytují příležitost k mnoha procházkách po značených turistických trasách. Nedaleko od města se nachází i vy…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Mimoň leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, v podhůří Lužických hor, v Ralské pahorkatině. Městem protéká řeka Ploučnice a Panenský potok. Mimoň je z velké části obklopena objektem bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Okolní husté lesy jsou většinou jehličnaté a poskytují příležitost k mnoha procházkách po značených turistických trasách. Nedaleko od města se nachází i vyhledávané rekreační středisko Doksy u Máchova jezera či rozmanitá oblast Lužických hor. V okolí Mimoně najdeme i soustavu několika rybníků. Západním směrem od města leží město Zákupy, kde stojí stejnojmenný zámek. V Mimoni žije v současné době více než 6 800 obyvatel na území o katastrální výměře 15,48 km².

Historie

V době založení Mimoně tudy procházela kupecká "Záhošťská" cesta, kterou zde ovládali majitelé nedalekého strážského panství Vartemberkové. V roce 1352 se písemné prameny zmiňují o Mimoni jako farní vsi. Pro hospodářský rozvoj obce bylo důležitým aktem potvrzení celních práv Karlem IV. v roce 1371. Vybírané finance byly investovány především do budování kvalitnější urbanistické výstavby a zaplacení stráží pro obchodníky. Clo se zde vybíralo až do 18. století a mýtné až do 19. století. Částečnou komplikaci ve zdárném rozvoji města znamenaly husitské války a výbojné konflikty vládnoucích Vartemberků.

V roce 1500 zakoupil od Jan Vartemberka Mimoň Oldřich z Bieberštejna a během pěti let se zasloužil o povýšení obce na město. Bieberštejnové vybudovali na náměstí panské sídlo, které se stalo základem pro pozdější zámek. Po porážce stavovského povstání a následných konfiskacích připadlo město Albrechtu z Valdštejna. Po generálově vraždě se Mimoň dostala do držení Jana Putze z Adlersthurnu. Jeho synové zde nechali vystavět kapli Božího hrobu, radnici, pivovar a přestavěli i objekt zámek. V druhé polovině 18. století navštívil město i císař Josef II. Na počátku 19. století se očekával postupný hospodářský růst, ale místo toho přišla katastrofa. Rozsáhlý požár v roce 1806 zničil všechny stavby ve městě. V roce 1865 získalo měst statut soudního okresu. Až nyní se dostavil očekávaný průmyslový rozvoj. Ten učinil z Mimoně jedno z největších měst na celém Českolipsku. Ve 20. století stojí za zmínku vznik vojenského prostoru, kvůli kterému se stavila i nová sídliště. Nedaleko města byla zahájena i těžba uranu.

Co je k vidění

Dominantou města je farní kostel sv. Petra a Pavla. V druhé polovině 17. století byl barokně přestavěn. Z významných památek v Mimoni upozorňujeme i na areál Božího hrobu, který je kopií jeruzalémského Božího hrobu. Stavba pochází z druhé poloviny 17. století. V zámeckém parku se nachází i rybník s ostrůvkem. Město zdobí i několik barokních soch. Rozsáhlé okolní borové lesy jsou vyhlášeným rájem houbařů.

Zajímavost

Pod kostelním vrchem se nachází ojedinělé pískovcové pivovarské sklepy, propojené dlouhými chodbami.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Za kvetoucí měsíčnicí 2024 - Česká …

18.05.2024 - 18.05.2024
start a cíl kino Hvězda

Tradiční turistická a cykloturistická akce vedoucí nádhernou přírodou okolí Kamenického Šenova, Lužickými horami a…

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 28. březen

Dnes má svátek Soňa

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete