Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště je město ležící v Mladoboleslavském okrese, ve Středočeském kraji, přibližně 70 km východním směrem od hlavního města Prahy. Mnohými je Mnichovo Hradiště označováno za vstupní bránu do Českého ráje. V blízkosti města se nachází Drábské světničky, hrad Valečov, Přihrazské skály či sopečná vyvřelina Káčov. Během letních měsíců jsou město i přilehlé zajímavosti hojně navštěvovány t…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Mnichovo Hradiště je město ležící v Mladoboleslavském okrese, ve Středočeském kraji, přibližně 70 km východním směrem od hlavního města Prahy. Mnohými je Mnichovo Hradiště označováno za vstupní bránu do Českého ráje. V blízkosti města se nachází Drábské světničky, hrad Valečov, Přihrazské skály či sopečná vyvřelina Káčov. Během letních měsíců jsou město i přilehlé zajímavosti hojně navštěvovány turisty z celé republiky. Nejvyhledávanějším objektem v městě samotném je barokní zámek, který si mohou zájemci prohlédnout s původním vybavením. Z města vede mnoho značených turistických i cyklistických cest a stezek. V Mnichově Hradišti žije více než 8 500 obyvatel na katastrální výměře 34,32 km².

Historie

Nedaleko od dnešního města byl v roce 1145 založen cisterciácký klášter. Dějiny Mnichova Hradiště byly s jeho osudy úzce spjaty. V písemných pramenech se o klášteře poprvé dozvídáme k roku 1279, kdy jej navštívila královna Kunhuta. Původní obec byla nazývána stejně jako klášter – Hradiště. Klášter i přilehlé osídlení prosperovaly až do husitských válek, kdy bylo Hradiště vypáleno orebity. Klášter se již nikdy nepodařilo obnovit a na zdejším panství se začali střídat šlechtičtí majitelé. Šlo například o Jana Čapka ze Sán, Mikuláše Berku z Dubé či Jana z Vartneberka. Dalšímu útoku ozbrojených sil čelili hradišťští v druhé polovině 15. století, kdy město napadli lužičtí žoldnéři a zcela jej vyplenili.

O opětovné povznesení města a s tím související hospodářský vzestup se zasloužil především známý šlechtic Václav Bundovec z Budova, který místním obyvatelům udělil řadu privilegií a osvobodil je od stálých platů a robot. Zároveň se zasloužil o výstavbu honosného zámku.

Po popravě Václava Budovce připadlo panství na čas Albrechtu z Valdštejna a po jeho smrti i dalším členům Valdštejnského rodu. K rozvoji města poničeného třicetiletou válkou a četnými požáry přispěl zvláště Arnošt Josef z Valdštejna, který přikoupil okolní statky a vytvořil rozsáhlé mnichovohradišťské panství. Do města přivedl i kapucínský řád a založil klášter a kostel sv. Tří králů.

V 18. století pokračoval rozsáhlá výstavba a rozvoj převážně manufakturní výroby. V roce 1833 se zde konalo významné setkání Svaté Aliance za účasti rakouského císaře, ruského cara a pruského korunního prince. Tragické události prusko-rakouské války z druhé poloviny 19. století připomínají desítky pomníčků rozeseté po okolním kraji.

Co je k vidění

Z mnoha historický cenných objektů upozorňujeme především na státní zámek Mnichovo Hradiště, kapucínský klášter a kostel sv. Tří králů či na kostel svatého Jakuba. Ve středu náměstí stojí objekt radnice, ke kterému byl v polovině minulého století přistavěn divadelní sál. Zdejší muzeum překypuje zajímavými expozicemi, které zájemce seznámí s historií i současností města i okolí.

Zajímavost

Rozhodnete-li se navštívit zříceninu hradu Valečova, čeká na Vás okružní cesta s erudovaným průvodcem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Mladé Boleslavi | list…

20.11.2024 - 20.11.2024
Dukelská 1093 293 01,…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete