Statistika našeho portálu

  • 102 551 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Moravská Nová Ves

Moravská Nová Ves

Obec Moravská Nová Ves leží v Jihomoravském kraji, v Břeclavském okrese, jihozápadním směrem od města Hodonín. Rozkládá se na pravém břehu řeky Kyjovky a na levém břehu říčky Svodnice, v oblasti nazývané Podluží. Obcí vede železniční trať na trase Břeclav – Hodonín – Uherské Hradiště. Nedaleko od obce se nachází několik vrtných věží na těžbu zemního plynu a ropy. Příjemné podn…

Adresa a kontaktní informace

Obec Moravská Nová Ves leží v Jihomoravském kraji, v Břeclavském okrese, jihozápadním směrem od města Hodonín. Rozkládá se na pravém břehu řeky Kyjovky a na levém břehu říčky Svodnice, v oblasti nazývané Podluží. Obcí vede železniční trať na trase Břeclav – Hodonín – Uherské Hradiště. Nedaleko od obce se nachází několik vrtných věží na těžbu zemního plynu a ropy. Příjemné podnebí i dobrá poloha přímo vyzývají milovníky cyklistiky k návštěvě zdejší oblasti, kde je pro něj připraveno několik tras (např.: Moravská stezka, Beskydsko-karpatská magistrála a další). V obci žije více než 2 500 obyvatel na katastrální výměře 23,41 km².

Historie

O osídlení oblasti jižní Moravy již v době dávného pravěku jistě není pochyb. Dosvědčují to i mnohé archeologické nálezy. V místě dnešní obce existovalo sídliště lidu s keramikou zvoncových pohárů z doby bronzové. V období raného středověku se ve zdejší oblasti nacházelo jedno z center Velké Moravy.

Původní osada Walterstoph vznikla jako kolonizační ves založená velehradským klášterem, kterému také s i farním kostelem sv. Jakuba patřila. Velehradský klášter uděloval osadu velmi často do zástavy. Jako majetek kláštera ji potvrdil i Přemysl Otakar II. v roce 1270.

Na počátku 14. století se často měnili majitelé zdejšího panství a celé území jižní Moravy trpělo opakovanými vpády Uhrů i Rakušanů. Na počátku 15. století byla obec opětovně zcela zpustošena uherský vojskem. Nové osídlení obce bylo provedeno českými osadníky. Od této doby se začal používat název Nová Ves. V roce 1528 získal břeclavské panství Jan starší ze Žerotína. Rod Žerotínů držel správu nad vsí až do roku 1620.

Na počátku 17. století byla při vpádu armády Štěpána Bočkaje opětovně vypleněna celá ves a většina obyvatel odvlečena do otroctví. Blížila se však další katastrofa – třicetiletá válka. Na jejím konci zůstalo v obce pouhých 42 sedláků.

Až na konci 18. století došlo ke zlepšení životních podmínek zdejšího obyvatelstva. Ne však na dlouho. Armády účastnící se napoleonských válek způsobily v Nové Vsi velké škody. Hospodářství obce pak prospěla až výstavba Ferdinandovy Severní dráhy, dokončená v roce 1839.

Co je k vidění

Dominantou Moravské Nové Vsi je barokní kostel svatého Jakuba Většího, pocházející z roku 1773. Pozoruhodným objektem je i budova školy, postavená v roce 1929. Sousoší svaté Anny se nachází na okraji obce.

Zajímavost

12. dubna 2007 byl rozhodnutím Poslanecké sněmovny navrácen Moravské Nové Vsi status městyse.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Mikulov 2024

23.08.2024 - 23.08.2024
Hotel Ryzlink Mikulov

Výjimečná degustace vín spojená s kulturním a gastronomickým zážitkem.

Královský košt Hustopeče 2025

11.01.2025 - 11.01.2025
Hustopeče

Závěrečná degustace vín ve Wine Wellness hotelu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete