Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov

Město Moravský Krumlov leží ve Znojemském okrese, v Jihomoravském kraji, necelých 25 kilometrů od moravské metropole Brna. Nachází se mezi Dyjsko-svrateckým úvalem a Českomoravskou vysočinou. Zároveň město hraničí s Bobravskou vrchovinou a protéká jím řeka Rokotná. Severně od města se rozkládá oblast přírodního parku Pojihlaví. V současné době žije v Moravském Krumlově přibližně 6000 obyvatel na …

Adresa a kontaktní informace

Město Moravský Krumlov leží ve Znojemském okrese, v Jihomoravském kraji, necelých 25 kilometrů od moravské metropole Brna. Nachází se mezi Dyjsko-svrateckým úvalem a Českomoravskou vysočinou. Zároveň město hraničí s Bobravskou vrchovinou a protéká jím řeka Rokotná. Severně od města se rozkládá oblast přírodního parku Pojihlaví. V současné době žije v Moravském Krumlově přibližně 6000 obyvatel na katastrální výměře 49,56 km².

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu existovala zřejmě již na počátku 12. století. Písemné prameny však Moravský Krumlov dokládají až na počátku 13. století. Přispěním krále Přemysla Otakara II. byla zdejší osada povýšeno na město v roce 1260.

V témže roce stál na místě dnešního zámku středověký hrad, který patřil pánům z Obřan. Po krátké epizodě vlastnictví města Janem Lucemburským se novými majiteli stali páni z Lipé. Během husitských válek náležel Krumlov k panství pánů z Kravař. Beneš z Kravař byl dokonce přítelem Jana Žižky a umožnil kališnické posádce usídlit se ve městě na úkor německého a katolického obyvatelstva. V 15. století vlastnili krátce město i hrad páni z Cimburka, ale v roce 1447 se staronovými majiteli stali příslušnici šlechtického rodu z Lipé. Ti udělili zdejším obyvatelům několik privilegií, které ještě rozšířil král Jiří z Poděbrad.

Na počátku 16. století byl středověký hrad přestavěn na renesanční zámek a na druhém nádvoří vznikly renesanční arkády.

Hrůznou kapitolu v dějinách města představuje období po bitvě na Bílé hoře. Krumlov byl rozbořený a vylidněný. Ke klidu a obnově nepřispěla ani řádící švédská soldateska, která zde pobývala v roce 1645. K pozvolnému oživování hospodářského i kulturního tepu města přispěla až rozsáhlá výstavba na počátku 18. století.

V polovině 19. století se od Krumlova odtrhly obce Dobříšsko, Rakvice a Rokotná. Posledními šlechtickými majiteli města byli členové rodu Kinských.

Co je k vidění

Bohatou historií se může pyšnit především zdejší zámek, který však v současnosti není přístupný veřejnosti. Krásnou procházku však nabízí nádherný zámecký park, který má rozlohu 12 hektarů. Ze sakrálních staveb zaujme farní kostel Všech svatých, klášter s kostelem sv. Bartoloměje či poutní kaple sv. Floriána. Nejcennější stavbou na náměstí je tzv. Knížecí dům. V blízkosti kostela Všech svatých je zbudována Lichtenštejnská hrobka.

Zajímavost

Každý návštěvník Moravského Krumlova by měl navštívit unikátní expozici Slovanské epopeje od známého malíře Alfonse Muchy.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér ve Znojmě | duben 2024

15.04.2024 - 15.04.2024
nám. Republiky 916, 669…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na představení HYPNOTIZÉR!

JAROVÍN Znojmo 2024

03.05.2024 - 03.05.2024
Znojmo

NEJVĚTŠÍ DEGUSTACE FRIZZANTE A RŮŽOVÝCH VÍN V ČESKÉ REPUBLICE. AKCE SE KONÁ V PŘEDVEČER PŘEDSTAVENÍ NOVÝCH VÍN VOC…

Královský košt Znojmo 2024

26.10.2024 - 26.10.2024
Klášter Louka - Znojmo

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete