Statistika našeho portálu

  • 89 080 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Mořina

Mořina

Obec Mořina leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 2 kilometry severovýchodně od hradu Karlštejna a asi 10 kilometrů východně od Berouna. Názve obce byl odvozen od pověsti, dle které zde byli pobyti havíři, kteří znali tajemství karlštejnské studně, napájené z potoka v údolí. Okolní krajina nabízí množství turisticky zajímavých objektů i přírodních pozoruhodností v oblasti Českého…

Adresa a kontaktní informace

Obec Mořina leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 2 kilometry severovýchodně od hradu Karlštejna a asi 10 kilometrů východně od Berouna. Názve obce byl odvozen od pověsti, dle které zde byli pobyti havíři, kteří znali tajemství karlštejnské studně, napájené z potoka v údolí. Okolní krajina nabízí množství turisticky zajímavých objektů i přírodních pozoruhodností v oblasti Českého Krasu. Největším lákadlem zřejmě budou přibližně 1,5 kilometru vzdálené vápencové lomy Velká a Malá Amerika, Lom Mexiko (Trestanecký lom) a lom Kanada. Okolím obce vede několik značených turistických i cykloturistických tras. Za návštěvu jistě stojí i malebné Bučovické vodopády, které tvoří mohutné vápencové schody, porostlé mechem a řasami. Mořina se dále dělí na tři části, konkrétně to jsou: Dolní Roblín, Mořina a Trněný Újezd. V současné době žije v Mořině přibližně 660 obyvatel na území o katastrální výměře 9,82 km².

Historie

Z minima historických záznamů se o Mořině dozvídáme poprvé v roce 1338, kdy ji jako ves daroval král a císař Karel IV. Emauzskému klášteru v Praze. Samotný "Vladyčí dvůr" vlastnil od roku 1359 malíř Karla IV. – M. Wurmser a po něm Jetřich Pražský. Nejslavnějším vlastníkem "Vladyčího dvora" byl bezesporu mistr Theodorik, který jej obdržel jako honorář za krásnou výzdobu kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn. V průběhu 18. století zde bylo početnou komunitou založen židovský hřbitov, který lze navštívit i v dnešních dnech. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1741.

Co je k vidění

Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Stanislava, založený králem a císařem Karlem IV v roce 1353 na místě slovanského pohřebiště. V průběhu 18. století byl přestavěn v barokním stylu. Významnou památkou v obci je pomník padlým vojákům v I. světové válce, umístěný v traktu "Urnového háje Mořiny". U kostela rostou dvě majestátní památné lípy malolisté, jejichž stáří se odhaduje na 200 a 100 let. Jejich obvod dosahuje 470 a 230 cm. Lípy jsou chráněnými památnými stromy. Z dalších tipů na výlet lze doporučit návštěvu tajuplných Koněpruských jeskyní.

Zajímavost

Přístup do vyhledávaného lomu Velká Amerika není oficiálně dovolen a správce lomů zde po několik let bojuje s ilegálními návštěvníky. Přibližně od roku 2000 vede podél severního okraje lomu žlutě značená pěší turistická trasa. Natáčely se zde slavné české filmy Limonádový Joe a Malá mořská víla.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Open-air koncert Milana Drobného - …

28.07.2019 - 28.07.2019
Náměstí Joachima…

Koncert pod širým nebem legendy české pop-music.

Program pro děti Hrátky za muzejním…

30.07.2019 - 30.07.2019
Muzeum Českého krasu,…

Celodenní hravý program pro děti každého věku v geoparku Barrandien.

Festival: Oživení historie na hradě…

10.08.2019 - 10.08.2019
Hrad Točník

V sobotu dne 10. srpna otevře již po osmé věhlasný hrad Točník své brány v rámci festivalu Oživení historie. Čeká vás…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 23. červenec

Dnes má svátek Libor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete