Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Němčice

Němčice

Nevelká obec Němčice leží ve Zlínském kraji, v okrese Kroměříž, na jihozápadním mírném svahů výběžků Karpat. Prochází tudy cesta z Břestu do Kostelce u Holešova. Návštěvník zde může oddat klidnému rozjímání v lůnu uhrančivé přírodní scenérie. V současné době zde žije přibližně 370 obyvatel na území o katastrální výměře 2,91 km².HistorieObec se pod dřívějším názvem Němčičky objevuje v pís…

Adresa a kontaktní informace

Nevelká obec Němčice leží ve Zlínském kraji, v okrese Kroměříž, na jihozápadním mírném svahů výběžků Karpat. Prochází tudy cesta z Břestu do Kostelce u Holešova. Návštěvník zde může oddat klidnému rozjímání v lůnu uhrančivé přírodní scenérie. V současné době zde žije přibližně 370 obyvatel na území o katastrální výměře 2,91 km².

Historie

Obec se pod dřívějším názvem Němčičky objevuje v písemných pramenech již v roce 1261. V tomto roce věnoval král Přemysl Otakar II. část osady biskupovi Brunovi za jeho věrné služby. Zbytek obce zůstával po dlouhá desetiletí lenním úvazkem. V 16. století již spadala pod správu biskupství celá obec.

Z minima historických análů vyplývá, že v roce 1747 nechal biskup kardinál Troyer zřídit dědičnou rychtu na gruntě Jiřího Nevřaly. Tím jej osvobodil od všech robot a umožnil zde i čepování piva a vína. V této době v Němčicích žilo přibližně 20 sedláků. V roce 1790 zde žilo již přibližně 300 obyvatel v padesáti domech. Ke zvelebování obce a okolí přispělo až zrušení roboty v roce 1848. O několik desítek let později bylo v Němčicích založeno "Družstvo parního mlátícího stroje". Spolu s dalšími družstvy přispěly ke zlepšení zemědělské produkce. Po vzniku samostatné Československé republiky se prvním starostou obce stal Jan Nevřala. Definitivní samostatnost získaly Němčice v devadesátých letech minulého století.

Co je k vidění

V obci najdeme kromě dvou soukromých obchodů a hospody i vzácnou památku v podobě smírčího kříže, který stojí na severní straně obce. Na období devatenáctého století odkazuje památná kaplička a zvonice. Na konci minulého století byl vybudován víceúčelový sportovní areál.

Zajímavost

Zajímavý erb prvního známého držitele Němčic (Bruna ze Šaumburka) je zčásti vyplněn kopřivovým listem. Druhá polovina štítu odkazuje na zemědělský ráz obce.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pondělí 30. listopad

Dnes má svátek Ondřej

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete