Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Němčice nad Hanou

Němčice nad Hanou

Město Němčice nad Hanou se nachází v jižní části Olomouckého kraje, jihovýchodním směrem od okresního města Prostějov, na levém břehu řeky Hané. Jedná se o malé město s několika zajímavými pamětihodnostmi, které se rozkládá v mírně zvlněné zemědělské oblasti Haná. S velkou oblibou zajíždějí do Němčic zvláště cyklisté, kteří využívají lokální značených cyklostezek. Městem prochází železniční trať …

Adresa a kontaktní informace

Město Němčice nad Hanou se nachází v jižní části Olomouckého kraje, jihovýchodním směrem od okresního města Prostějov, na levém břehu řeky Hané. Jedná se o malé město s několika zajímavými pamětihodnostmi, které se rozkládá v mírně zvlněné zemědělské oblasti Haná. S velkou oblibou zajíždějí do Němčic zvláště cyklisté, kteří využívají lokální značených cyklostezek. Městem prochází železniční trať vedoucí z Prostějova do Kojetína. Na jižním okraji města se nacházejí dvě vodní nádrže. V současné době žije v Němčicích nad Hanou přibližně 2 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 12,02 km².

Historie

Na základě archeologických nálezů lze předpokládat, že k osídlení zdejší oblasti došlo již v době pravěku. V písemných pramenech se Němčice poprvé objevují v roce 1131. Během následujících staletí se malá osada postupně proměnila v prosperující městečko. Oficiální statut městečka spolu s několika privilegii udělil Němčicím císař Ferdinand Habsburský v roce 1563. Stalo se tak na přímluvu tehdejšího pána zdejšího panství, Vratislava z Pernštejna. Udělení privilegií přispělo k pokračujícímu hospodářskému růstu. Většina obyvatel se stále živila zemědělstvím, ovšem přibyla i skupina obchodníků a řemslníků. Po smrti poslední vlastníka z rodu Pernštejnů (Jana z Pernštejna), přešlo celé panství do držení pánů ze Salmu.
Po nešťastných událostech 17. století bylo v roce 1720 celé kojetínské panství prodáno pražskému arcibiskupství. Na počátku 19. století se poslední majitelkou panství stala Eleonora z Kaunitzu, která se provdala za knížete Metternicha. Ten nechal v Němčicích vybudovat školu a podílel se i na dalším rozvoji městečka. Po bouřlivém roce 1848 došlo ke zrušení vrchnostenských úřadů a Němčice připadly k okresnímu hejtmanství v Kroměříži. První zastupitelstvo bylo zvoleno v roce 1864. Povýšení na město se zdejší obyvatelé dočkali v roce 1970. Od té doby fungují jako centrum kulturního i společenského života jižní části Prostějovského okresu.

Co je k vidění

Dominantou města je kostel sv. Maří Magdalény, který zde stojí již od 13. století. Jedná se o národní kulturní památku, stejně jako u objektu fary z první poloviny 18. století. V malebném parku na náměstí se vypíná mariánský sloup, postavený v roce 1885. Radnice je umístěna do domu bývalého obecního pivovaru na Palackého náměstí.

Zajímavost

Ve zdejším kostele najdeme unikátní sochařskou výzdobu. Tvoří ji dvě barokní sochy Jana Nepomuckého a Františka Xaverského. Dále pak pomník svatého Cyrila a Metoděje.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete