Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nepomuk

Nepomuk

Město Nepomuk leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, přibližně 35 kilometrů jihovýchodním směrem od Plzně. Všeobecnou známost si město získalo především jako rodiště svatého Jana Nepomuckého. Nachází se zde však i řada dalších historicky cenných památek a turistických cílů v okolní přírodě, které každoročně přilákají množství návštěvníků. Milovníky přírody můžeme pozvat do okolní nádherné př…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Nepomuk

Fotogalerie k článku

Město Nepomuk leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, přibližně 35 kilometrů jihovýchodním směrem od Plzně. Všeobecnou známost si město získalo především jako rodiště svatého Jana Nepomuckého. Nachází se zde však i řada dalších historicky cenných památek a turistických cílů v okolní přírodě, které každoročně přilákají množství návštěvníků. Milovníky přírody můžeme pozvat do okolní nádherné přírody, kde se prolínají okraje Brdského pohoří s předhůřím Šumavy. Dominantou města a jedním ze symbolů celého kraje je zámek Zelená Hora, viditelný již z dálky. Proslavil ho i román Miloslava Švandrlíka – Černí baroni. Západním směrem od města protéká řeka Mihovka a nachází se zde i soustava několika rybníků. Křižuje se zde několik turistických a cyklistických značených tras. V současné době žije v Nepomuku necelých 3 700 obyvatel na území o katastrální výměře 12,78 km2.

Historie

Původní středověká obec vznikla spojení osad Přesnice a Pomuk v roce 1384. Od tohoto roku se oficiálně používá označení Nepomuk. Počátky města jsou spjaty se založením nedalekého cisterciáckého kláštera v roce 1144. Rozsáhlý zdroj bohatství pro středověkou obec představoval těžba stříbra a rýžování zlata. Pozůstatky této činnosti můžeme vypozorovat v okolí Nepomuku dodnes.

Povýšení na městečko se zdejší obyvatelé dočkali v roce 1413. Nepomuk fungoval jako hospodářské a správní centrum celého klášterního panství. Po vypálení kláštera v roce 1420 přešlo městečko do vlastnictví rodu Švamberků. To již byl Nepomuk prohlášen sedmým za město, o což se zasloužil král Václav IV. V období mezi lety 1314-1345 se ve městě narodil Jan z Pomuku, který byl zemřel v roce 1393 po tvrdém mučení. Jan byl v roce 1729 prohlášen za svatého Jana Nepomuckého. Jeho sochy zdobí takřka každou českou vesnici. Město se poté stalo významným poutním místem. S tím souvisel i hospodářský rozvoj, gradující v 19. století. Přispělo k tomu i zavedení železnice do města a zahájení provozu v nově vybudovaných železářských hutích. V 80. letech došlo k necitlivému zásahu do historické části města, kdy bylo za účelem vybudování nákupního centra zbořeno takřka celé náměstí.

Co je k vidění

Nejstarší stavbou v Nepomuku je kostel sv. Jakuba na Přesanickém náměstí, který byl postaven ve 12. století. Vedle kostela stojí objekt arciděkanství, jehož základní stavební kámen byl položen v roce 1678. V jihozápadní části města stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého, stojící na místě údajného rodného domu známého světce. Nepřehlédnutelnou dominantou zdejší krajiny je barokní zámek Zelená Hora. Do širšího povědomí veřejnosti se zapsal nálezem Zelenohorského rukopisu. V objektu městského muzea je expozice zaměřená na odkaz sv. Jana Nepomuckého.

Zajímavost

Z tipů na výlet do okolní přírody doporučujeme návštěvu Národní přírodní rezervace Chejlava či přírodního parku Plánický hřeben – Kákov.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete