Statistika našeho portálu

  • 93 058 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Neveklov

Neveklov

Město Neveklov leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 14 kilometrů jihozápadním směrem od města Sedlčany a 25 kilometrů západním směrem od města Dobříš. Jedná se o přirozené centrum kraje mezi Vltavou a Sázavou. Okolní příroda je tvořena kopci Benešovské pahorkatiny, nedalekou Slapskou přehradou a malebnými lesy. Některé části města jsou všeobecně známy, neboť se zde natáčel oblí…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Neveklov leží ve Středočeském kraji, v okrese Benešov, přibližně 14 kilometrů jihozápadním směrem od města Sedlčany a 25 kilometrů západním směrem od města Dobříš. Jedná se o přirozené centrum kraje mezi Vltavou a Sázavou. Okolní příroda je tvořena kopci Benešovské pahorkatiny, nedalekou Slapskou přehradou a malebnými lesy. Některé části města jsou všeobecně známy, neboť se zde natáčel oblíbený film Vesničko má středisková. Východním směrem od města se rozkládá golfové hřiště. Křižuje se zde i několik cyklostezek. Pro zájemce o pěší turistiku doporučujeme výlet k rozhledně na nedaleké Neštětické hoře. Město proslulo i jako rodiště významného hudebního skladatele J. Suka. V současné době zde žije přibližně 2 400 obyvatel na území o katastrální výměře 54,45 km².

Historie

V historických análech se nepodařilo najít přesné datum založení města Neveklova. Jistý je fakt, že během 13. století význam obce stoupal a došlo k jejímu povýšení na městečko. V písemných pramenech se poprvé Neveklov objevuje v roce 1285, kdy byl prodán Jindřichem z Rožmberka klášteru Na Zderaze. K povýšení městečka na město došlo v roce 1563, kdy mu byly uděleny i městské výsady.

Po většinu středověku patřil Neveklov k panství nedaleké tvrze Tloskov. Ta byla později přestavěna na barokní zámek. V 18. století zde řádila ničivá epidemie moru a následně i zhoubný požár. Za oběť mu padla i kostelní věž s nádhernými zvony. V roce 1872 koupil Neveklov i Tloskov Vincenc Daněk, který byl spoluzakladatelem firmy Breitfeld a Daněk. Z novodobých dějin upozorňujeme na rok 1942, kdy byly obyvatelé městečka násilím vystěhováni. Neveklov a okolí sloužilo po dobu válku jako cvičiště jednotek SS.

Co je k vidění

Upozorňujeme zvláště na kostel sv. Havla, který byl založen již ve 13. století. V roce 2004 byla opravena drobná barokní kaplička. Původní objekt renesanční radnice byl přestavěn na konci 19. století. Budova synagogy z poloviny 17. století je v současné době ve špatném stavu. Za návštěvu stojí i renesanční zámek v nedalekém Tloskově.

Zajímavost

V letních měsících se oblíbenou destinací turistů stává slapská přehrada, která je od Neveklova vzdálena 11 kilometrů. Vznikla v letech 1949 – 1954 a zabírá plochu 14 km2. Během sezony je v provozu i parník na trase Slapy-Nová Živohošť.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Manuál zralé ženy - Týnec nad Sázav…

23.04.2020 - 23.04.2020
Týnec nad Sázavou

Není nic špatného na tom být zralá žena, i když slovo „zralá“ mi připomíná sýr, u kterého je nejvyšší čas ho…

Travesti show - Týnec nad Sázavou

02.05.2020 - 02.05.2020
Týnec nad Sázavou

Travesti Crazy Goddess vystoupí opět v Týnci, a to v Hotelu Týnec - Společenském centru.

Partička - Týnec nad Sázavou

08.06.2020 - 08.06.2020
Týnec nad Sázavou

Open Air Partička opět vyráží na turné pod širým nebem! Vysoká škola improvizace se poprvé ukáže v Týnci nad Sázavou!…

Třebsínské Zvonění

04.07.2020 - 04.07.2020
Louky nad Třebsínem

4. 7. 2020 Třebsínské Zvonění, hudebně edukační festival pro celou rodinu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

pátek 10. duben

Dnes má svátek Darja

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete