Statistika našeho portálu

  • 94 239 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Nezamyslice

Nezamyslice

Městys Nezamyslice leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, přibližně 25 kilometrů od Kroměříže a Prostějova. Jedná se o městečko mající výhodnou polohu mezi obcemi s velmi dobrou vybaveností (Ivanovice na Hané, Němčice n. Hané). Patří k nejstarším moravským sídelním oblastem. K Nezamyslicím patří i místní část Těšice. Přilákat by Nezamyslice mohly především nenáročně cykloturisty, kteří se z…

Adresa a kontaktní informace

Městys Nezamyslice leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, přibližně 25 kilometrů od Kroměříže a Prostějova. Jedná se o městečko mající výhodnou polohu mezi obcemi s velmi dobrou vybaveností (Ivanovice na Hané, Němčice n. Hané). Patří k nejstarším moravským sídelním oblastem. K Nezamyslicím patří i místní část Těšice. Přilákat by Nezamyslice mohly především nenáročně cykloturisty, kteří se zde mohou svést po několika desítkách značených cyklistických tras. Zaujme i Nezamyslický zámek a kostel svatého Václava. Městys je i významnou železniční křižovatkou na trati Přerov – Brno a Olomouc. V současné době zde žije přibližně 1 300 obyvatel na území o katastrální výměře 7,5 km².

Historie

Historické anály se o Nezamyslicích poprvé zmiňují v roce 1283, kdy je vlastnil jistý Bohuslav z Nezamyslic. V ten samý rok prodal půl vsi bratrům Janu a Drslavu z Kravař. Další část Nezamyslic prodali bratři Oneš, Jan a Matouš v roce 1373 Ctiboru z Cimburka. Po pánech z Kravař vlastnil jejich část Beneš z Kravař, který ji v roce 1377 prodal také Ctiboru z Cimburka. Poslední část vsi získal v závěru 14. století augustiniánský řád kanovníků v Lanškrouně. Jeho představitelé pak odkoupili od Ctibora z Cimburka jeho část Nezamyslic a celá vesnička tak byla opět spojena v jeden celek. Augustiniáni vlastnili Nezamyslice až do konce 18. století. Po zrušení řádu v roce 1784 se Nezamyslice spolu s Osičany, Kovalovicemi a Teteticemi staly státním komorním statkem. Jeho výnos plynul do náboženského fondu na podporu nových farních seminářů a na kněžský plat. V roce 1813 prodal stát Nezamyslice hraběti Segurovi. O pár let později je hrabě prodal rakouskému arciknížeti Ferdinandu d´Este, který byl posledním šlechtickým majitelem.

Co je k vidění

Upozorňujeme zvláště na objekt kostela sv. Václava, pocházející z počátku 18. století. V okolí kostela najdeme barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Judy Tadeáše a sv. Floriána. Kaple Panny Marie pak pochází z roku 1902. Nad objektem zámku bdí státní správa. V letních měsících lze navštívit vyhledávané letní kino. Z kulturních akcí zaujme především koledování na smrtnou neděli či aktivity němčického folklorního souboru Pantlék.

Zajímavost

Významnou sportovní akcí konanou v Nezamyslicích jsou cyklistické závody všech věkových kategorií, nazvané Memoriál Jaroslava Horycha.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 18. září

Dnes má svátek Kryštof

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete