Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Nová Včelnice

Nová Včelnice

Vydá-li se turista severozápadním směrem od Jindřichova Hradce, narazí po 12ti kilometrech na malé městečko Nová Včelnice, ležící na řece Kamenici. To má katastrální výměru 10,10 km², počet obyvatel pohybující se kolem 2,5 tisíce a pro milovníky české kinematografie je místem narození jednoho z nejlepších herců minulého století – Rudolfa Hrušínského.HistorieSpolečně se vznikem …

Adresa a kontaktní informace

Vydá-li se turista severozápadním směrem od Jindřichova Hradce, narazí po 12ti kilometrech na malé městečko Nová Včelnice, ležící na řece Kamenici. To má katastrální výměru 10,10 km², počet obyvatel pohybující se kolem 2,5 tisíce a pro milovníky české kinematografie je místem narození jednoho z nejlepších herců minulého století – Rudolfa Hrušínského.

Historie

Společně se vznikem kamenné tvrze na přelomu 13. a 14. století byla založena vesnice Včelnice. Držiteli vesnice i tvrze byli tzv. "rytíři ze Včelnice", z nichž jako nejstarší se připomíná rytíř Svatomír, sloužící dlouhá léta ve vojsku Jana Lucemburského. Z mnoha následujících vlastníku se o panství starali nejdéle Vencelíkové z Vrchovišť, v letech 1467-1649. Poté zakoupili panství španělský šlechtic Bartoloměj Paralys de la Saga. Jeho choť nechala jako výraz vděku za své zachránění při povodni, postavit kapli a přenesla do ní přesnou kopii zázračné sošky Panny Marie z Alt Oetingenu. Její syn Bernard František pak postavil při této kapli 54 domků, které obsadili převážně řemeslníci a vytvořili tak převážně obchodní a průmyslové městečko – Nový Etynk. Díky rychlému růstu města byl již roku 1728 založen cechovní řád pro cechy truhlářský, kožešnický, ševcovský a především soukenický.

Stávající kaple byla přestavena v roce 1786 na kostel Nanebevzetí Panny Marie a v roce 1806 byla postavena fara. Rok 1790 pak městečku přinesl povýšení na městys Etynk Nový – Včelnice a udělení městského znaku a pečetidla. Městem se Nový Etynk stal v roce 1884.

Ke sloučení Nového Etynku a Včelnice v jednu obec s názvem Nová Včelnice došlo v roce 1950 a statut města byl Nové Včelnici definitivně navrácen v roce 1998.

Co je k vidění

Ve městě je barokní zámek (v současnosti v ne příliš dobrém stavu), dále kostel Nanebevzetí Panny Marie a nedaleko je i Šibený vrch, kde v minulosti stávala šibenice. Blízko místního židovského hřbitova se nachází kamenný kříž na památku více než 1000 napoleonských vojáků, kteří zde zemřeli roku 1813. Kromě okolní nádherné krajiny plné lesů a rybníků lze podniknout výlety do nedalekého Jindřichova Hradce, na zámek Červená Lhota či zříceninu hradu Landštejn.

Zajímavost

Novou Včelnicí prochází unikátní úzkokolejná dráha na trase Jindřichův Hradec – Obrataň.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Třeboni - Třeboň

09.02.2022 - 09.02.2022
Masarykovo námesti 2/I,…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádá Divadlo J. K. Tyla…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete