Statistika našeho portálu

  • 94 549 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Nové Hrady

Nové Hrady

Město Nové Hrady lež v Jihočeském kraji, přibližně 30 km jihovýchodním směrem od okresního města České Budějovice, v Novohradských horách. Nedaleko od města je hranice s Rakouskem. Původní ráz okolní přírody spolu s historickou tradicí města sem každoročně přiláká stovky turistů i milovníků historie. Z mnoha okolních přírodních zákoutí upozorňujeme na Terčino údolí, což je romantický krajinný par…

Adresa a kontaktní informace

Město Nové Hrady lež v Jihočeském kraji, přibližně 30 km jihovýchodním směrem od okresního města České Budějovice, v Novohradských horách. Nedaleko od města je hranice s Rakouskem. Původní ráz okolní přírody spolu s historickou tradicí města sem každoročně přiláká stovky turistů i milovníků historie. Z mnoha okolních přírodních zákoutí upozorňujeme na Terčino údolí, což je romantický krajinný park v údolí říčky Stropnice. V Nových Hradech žije více než 2500 obyvatel na území o katastrální výměře 79,68 km².

Historie

Počátky historie Nových Hradů jsou spojovány s rakouským šlechticem Hadmarem II. z Kueringu. Za jeho vlády projevili mocní Vítkovci zájem o území mezi Lužnicí a Stropnicí, kde Nové Hrady ležely. Vše vyřešila svatba třeboňského Vítkovce Ojíře s Kuenringovou dcerou Kunhutou. Noví majitel zde nechal vybudovat hrad, následně kostel a rozšířil původní osadu. Nově budovaná osada se utvářela kolem čtvercového náměstí a vyznačovala se pravidelnou sítí ulic.

Noví majitelé, páni z Landštejna, prodali obec brzy bratrům z Rožmberka (1359). Pro mocný rod však stála obec na okraji jejich zájmu a rozvoj Nových Hradů nebyl nijak dynamický. V 15. století bylo město postiženo několika tragédiemi. Za husitských válek bylo společně s hradem vypáleno a to samé proběhlo i za správy Zdeňka ze Šternberka. V 16. století však započal opravdový rozvoj města, které bylo obdarováno několika královskými privilegii. Rozrůstala se městská zástavba a postaven byl Panský dům. Ten po explozi na nově zbudovaném renesančním zámku převzal roli šlechtické rezidence. Ve stejném roce (1573) založil Vilém z Rožmberka nedaleko od města okrasnou zahradu. Po vymření rodu Rožmberků přešel majetek na Švamberky, kterým však bylo město i další statky během konfiskací na počátku třicetileté války odejmuto. Novými a posledními vlastníky panství se stali Buquoyové. Ti uchránili město od tragédií třicetileté války a v dalším období přispěli k rozkvětu města. Vystavěli barokní klášter, rozšířili zdejší zahrady a zbudovali monumentální rezidenci.

Po roce 1948 patřilo město do uzavřeného pohraničního pásma a stalo se tak jedním z nejzachovalejších městských celků v jižních Čechách.

Co je k vidění

Od dubna do října je otevřen zdejší Novohradský hrad. Za návštěvu stojí i historické náměstí s kolejí a farním kostelem. U farního kostela vyrostl klášter servitů. Příroda obklopující Nové Hrady poskytuje každému z návštěvníků bohatou nabídku zajímavých výletů. Jedním z nich je cesta do Terčina údolí či k nejstaršímu a největšímu rybníku na Novohradsku.

Zajímavost

Nedaleko od největšího rybníka Žďáru, se nachází tvrz Žumberk, kde lze navštívit expozici lidového nábytku.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Noc vědců - České Budějovice

27.11.2020 - 27.11.2020
České Budějovice

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Balet: "Šípková Růženka" - České Bu…

24.01.2021 - 24.01.2021
divadelní sál

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

Balet: Labutí jezero - České Budějo…

24.01.2021 - 24.01.2021
České Budějovice

Skupina sjednotila mladé a talentované umělce z nejlepších divadel v Sankt-Petěrbugu.

Borůvkobraní - Borovany

10.07.2021 - 11.07.2021
Borovany

Ojedinělá gastronomicko-kulturní akce, kde se vše točí kolem borůvek: divadelní vystoupení, folklorní soubory, jarmark…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete