Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nové Hrady

Nové Hrady

Město Nové Hrady lež v Jihočeském kraji, přibližně 30 km jihovýchodním směrem od okresního města České Budějovice, v Novohradských horách. Nedaleko od města je hranice s Rakouskem. Původní ráz okolní přírody spolu s historickou tradicí města sem každoročně přiláká stovky turistů i milovníků historie. Z mnoha okolních přírodních zákoutí upozorňujeme na Terčino údolí, což je romantický krajinný par…

Adresa a kontaktní informace

Město Nové Hrady lež v Jihočeském kraji, přibližně 30 km jihovýchodním směrem od okresního města České Budějovice, v Novohradských horách. Nedaleko od města je hranice s Rakouskem. Původní ráz okolní přírody spolu s historickou tradicí města sem každoročně přiláká stovky turistů i milovníků historie. Z mnoha okolních přírodních zákoutí upozorňujeme na Terčino údolí, což je romantický krajinný park v údolí říčky Stropnice. V Nových Hradech žije více než 2500 obyvatel na území o katastrální výměře 79,68 km².

Historie

Počátky historie Nových Hradů jsou spojovány s rakouským šlechticem Hadmarem II. z Kueringu. Za jeho vlády projevili mocní Vítkovci zájem o území mezi Lužnicí a Stropnicí, kde Nové Hrady ležely. Vše vyřešila svatba třeboňského Vítkovce Ojíře s Kuenringovou dcerou Kunhutou. Noví majitel zde nechal vybudovat hrad, následně kostel a rozšířil původní osadu. Nově budovaná osada se utvářela kolem čtvercového náměstí a vyznačovala se pravidelnou sítí ulic.

Noví majitelé, páni z Landštejna, prodali obec brzy bratrům z Rožmberka (1359). Pro mocný rod však stála obec na okraji jejich zájmu a rozvoj Nových Hradů nebyl nijak dynamický. V 15. století bylo město postiženo několika tragédiemi. Za husitských válek bylo společně s hradem vypáleno a to samé proběhlo i za správy Zdeňka ze Šternberka. V 16. století však započal opravdový rozvoj města, které bylo obdarováno několika královskými privilegii. Rozrůstala se městská zástavba a postaven byl Panský dům. Ten po explozi na nově zbudovaném renesančním zámku převzal roli šlechtické rezidence. Ve stejném roce (1573) založil Vilém z Rožmberka nedaleko od města okrasnou zahradu. Po vymření rodu Rožmberků přešel majetek na Švamberky, kterým však bylo město i další statky během konfiskací na počátku třicetileté války odejmuto. Novými a posledními vlastníky panství se stali Buquoyové. Ti uchránili město od tragédií třicetileté války a v dalším období přispěli k rozkvětu města. Vystavěli barokní klášter, rozšířili zdejší zahrady a zbudovali monumentální rezidenci.

Po roce 1948 patřilo město do uzavřeného pohraničního pásma a stalo se tak jedním z nejzachovalejších městských celků v jižních Čechách.

Co je k vidění

Od dubna do října je otevřen zdejší Novohradský hrad. Za návštěvu stojí i historické náměstí s kolejí a farním kostelem. U farního kostela vyrostl klášter servitů. Příroda obklopující Nové Hrady poskytuje každému z návštěvníků bohatou nabídku zajímavých výletů. Jedním z nich je cesta do Terčina údolí či k nejstaršímu a největšímu rybníku na Novohradsku.

Zajímavost

Nedaleko od největšího rybníka Žďáru, se nachází tvrz Žumberk, kde lze navštívit expozici lidového nábytku.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete