Nové Město na Moravě
Nové Město na Moravě
Nové Město na Moravě leží v kraji Vysočina, přibližně 10 km východním směrem od okresního města Žďár nad Sázavou. Úžasná poloha na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů, přiláká do města každoročně velké množství vyznavačů aktivní turistiky a především lyžování. Nové Město na Moravě je nejznámějším lyžařským centrem Vysočiny a každý rok se sem sjíždí elita běžců na lyžích na zá…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Žďár nad Sázavou
- Obec
- Nové Město na Moravě
Fotogalerie k článku
Nové Město na Moravě leží v kraji Vysočina, přibližně 10 km východním směrem od okresního města Žďár nad Sázavou. Úžasná poloha na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů, přiláká do města každoročně velké množství vyznavačů aktivní turistiky a především lyžování. Nové Město na Moravě je nejznámějším lyžařským centrem Vysočiny a každý rok se sem sjíždí elita běžců na lyžích na závod Světového poháru Zlatá lyže. V letních měsících zde narazíme na mnoho cykloturistů, pěších turistů i například rybářů. Jednou z dominant města je čtyřkřídlá patrová budova zámku, který je v letních měsících hojně navštěvován. V Novém Městě na Moravě žije v současné době více než 10 500 obyvatel na území o katastrální výměře 61,13 km2.
Historie
K založení Nového Města na Moravě došlo přibližně v polovině 13. století zásluhou zakladatele cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou – Bočkem z Obřan. V písemných pramenech se první zmínka o obci objevuje v roce 1267 a nese jméno Bočkanov. Již v roce 1293 se v listině krále Václava II. objevuje označení Nova Civitas.
Během několika dalších staletí se vlastníci obce často měnili. Mezi nejvýznamnější patří páni z Pernštejna, páni z Lipé, Dietrichštejnové či Nadační ústav šlechtičen "Mariánská škola" v Brně. Povýšení na město se Nové Město dočkalo v roce 1635, kdy patřilo Františkovi z Dietrichštejna. Tragickou kapitolou v dějinách města je rok 1723, kdy po rozsáhlém požáru zanikla většina obytných budov a vyhořel i kostel. Tolerantnější náboženské podmínky po roce 1781 umožnily vystavění evangelické modlitebny. Na konci 18. století se zdejší kraj stal svědkem podružské rebelie, která byla potlačena až po nasazení armádních záloh.
Co je k vidění
Jednoznačně nejvýznamnější architektonickou památkou Nového Města na Moravě je zámek, kde lze obdivovat zajímavou sochařskou a sklářskou expozici. Kromě novoměstského zámeckého objektu upozorňujeme na katolický kostel sv. Kunhuty, hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie či novorenesanční evangelický kostel. Na horním náměstí nalezneme budovu staré radnice, ve které v současné době sídlí Horácké muzeum. Z tipů na výlet doporučujeme výstup na nejvyšší vrchol Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, nesoucí název Devět skal.
Zajímavost
Vyznavače westernu upozorňujeme na městečko Šiklův mlýn, které je vzdáleno 15 km od Nového Města na Moravě a snaží se navodit atmosféru amerického západu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4482 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz