Statistika našeho portálu

  • 95 099 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Nový Bor

Nový Bor

Malebné městečko Nový Bor se nachází v severozápadní části českolipského okresu na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor. Okolní kopcovitá krajina vybízí milovníky pěší turistiky i cykloturistiky k letní i zimní rekreaci. Pohádkově pak působí existence mnoha malých sklárniček, které každoročně přilákají velké množství turistů z celého světa. Nový Bor má v současnosti přibližně 12 000 obyvat…

Adresa a kontaktní informace

Malebné městečko Nový Bor se nachází v severozápadní části českolipského okresu na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor. Okolní kopcovitá krajina vybízí milovníky pěší turistiky i cykloturistiky k letní i zimní rekreaci. Pohádkově pak působí existence mnoha malých sklárniček, které každoročně přilákají velké množství turistů z celého světa. Nový Bor má v současnosti přibližně 12 000 obyvatel, žijících na katastrální výměře 19,45 km².


Historie

Většina měst má své historické kořeny v raném středověku a často i mnohem dříve. Nový Bor však tvoří výjimku. Ačkoliv byla okolo poloviny 15. století zaznamenána na místě dnešního města osada Arndorf čili Arnultovice, město tu vzniklo až na přelomu 17. a 18. století. Místní pozemky byly tehdy rozprodány bezzemkům, pocházejícím většinou právě z Arnultovic. Na pozemcích se začalo rušně stavět a zanedlouho se objevilo prvních dvacet domků. Dohromady se nazývaly Hayde, později česky – Bor. V polovině 18. století pak přibyla osmiboká kaple Nanebevzetí Panny Marie, která však existovala pouhých čtyřicet let, než jí nahradil kostel.

O povýšení Boru na městečko se zasloužil rod Vchynských ze Vchynic, jež byli držiteli celého panství od roku 1710. Z okolních hutí se do Boru postupně začali stahovat schopní skláři. Rozvíjející se městečko potřebovalo novou architektonickou tvář. Původní panský dvůr se stal základem nově vznikajícího náměstí, kolem kterého se začaly řadit měšťanské domy. Z bývalé sýpky vznikla nová radnice. S příchodem piaristického řádu do Boru stoupla zásadně i úloha a význam vzdělanosti, neboť prvním krokem nově příchozích bylo vystavění školy i s kolejí. Z této doby se zachovala do dnešních dnů typická zvláštnost městečka, a to volně stojící domy, mezi nimiž je dost místa pro zahrady a zeleň.

Význam Boru stoupal po celé 18. století. Významně se o to zasloužila Marie Terezie, která po porážce od Prusů nechala vystavět širokou síť silnic. Místní sklářské výrobky se tak šířily do celých Čech a k přibyli k nim úspěchy tkalcovské výroby. Už roku 1754 zde byla ustavena první společnost obchodníků se sklem a místní sklo se začalo šířit i do zámoří.

Rozvoj průmyslu znamenal i nárůst obyvatelstva. Významně mu napomáhal hrabě Kinský, který si nechal inženýrem Kleinwächterem vypracovat urbanistický plán nových čtvrtí. Nová zástavba podržela ráz té starší. Proto může návštěvník dodnes obdivovat většinou roubené patrové domy v zahradách, s mansardovými střechami. Z ostatních památek stojí za zmínku ještě starobylá pošta.

K povýšení Boru na město došlo v roce 1843 a o čtyři roky později byla založena odborná sklářská škola. Z původní piaristické koleje vznikla na konci 19. století škola. Nový Bor lze doporučit pro návštěvu především pro nádherné okolí Lužických hor, které lze obdivovat v létě i zimě.

Co je k vidění

Dominantou náměstí je chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl do dnešní podoby přestavěn na konci 18. století J. V. Koschem. Ceněným skvostem je secesní budova pošty, pocházející z roku 1904. Procházku Novým Borem zpříjemňují zajímavé empírové domy. Historii sklářství mapuje budova sklářského muzea, založeného v roce 1893.

Zajímavost

Počátkem srpna se zde každoročně koná Mariánská pouť.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Za kvetoucí měsíčnicí - Kamenický Š…

22.05.2021 - 22.05.2021
Kamenický Šenov

tradiční turistická a cykloturistická akce

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

čtvrtek 15. duben

Dnes má svátek Anastázie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete