Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Nový Bydžov

Nový Bydžov

Město Nový Bydžov leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 km západním směrem od okresního a krajského města Hradec Králové, v oblasti České Tabule. Unikátní historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V okolí města převládá mírně zvlněná krajina. Zajímavostí jsou dvě malá letiště, vybudovaná severozápadním a jihozápadním směrem od města. Severním směrem od města veden nau…

Adresa a kontaktní informace

Město Nový Bydžov leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 km západním směrem od okresního a krajského města Hradec Králové, v oblasti České Tabule. Unikátní historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V okolí města převládá mírně zvlněná krajina. Zajímavostí jsou dvě malá letiště, vybudovaná severozápadním a jihozápadním směrem od města. Severním směrem od města veden naučná stezka Václava Vojtěcha. Ve městě samotném pak absentují cyklistické a turistické značky. V Novém Bydžově žije přibližně 7 300 obyvatel na území o katastrální výměře 35,24 km².

Historie

Město bylo založeno v roce 1305 na pravidelné geometrické ose a honosilo se titulem královského města. V roce 1325 byl Jan Lucemburský přinucen prodat město rodu Vartemberků, čímž se Nový Bydžov stal poddanským městem. K navrácení královských privilegií pro měšťany došlo až v roce 1407, kdy je obdrželi od Čeňka z Vartembreka. V době husitských válek vstoupil Nový Bydžov do širšího povědomí útokem zdejších obyvatel na minoritský klášter. V průběhu 15. století odkoupili měšťané od vrchnosti rychtu a mohly se zde konat dva jarmarky.

Na počátku 16. století přešlo město do držení rodu Pernštejnů. Příhodné podmínky umožnily hospodářský vzestup města, který byl podpořen udělením dalších výsad v roce 1517. Po vymření bydžovské větve valdštejnského rodu přešlo město v roce 1567 do majetku krále Maxmiliána II. Dobu rozvoje a prosperity narušily události třicetileté války. Opakované nájezdy zdivočelých vojáků se podepsaly na částečném vylidnění města a všeobecném úpadku. Z něj město vybředlo až v průběhu 18. století, kdy bylo určeno za sídelní město nově vzniklého Bydžovského kraje. Po zrušení statutu okresního města v druhé polovině 20. století začal Nový Bydžov postupně ztrácet pozici hospodářského a společenského centra oblasti.

Co je k vidění

Kromě unikátní historického středu města zaujme návštěvníky především gotický kostel sv. Vavřince z počátku 14. století. Ve středu unikátního náměstí stojí Mariánský sloup z počátku 18. století. Na západní straně náměstí stojí novogotická budova radnice od architekta Josefa Míči. K dalším novorenesančním památkám patří Okresní dům z roku 1899.

Zajímavost

Mezi významné rodáky patří spisovatel Pavel Bydžovský, manžel Boženy Němcové Josef Němec či matematik Josef Smolík.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Muzejní adventní trh 2021 Hradec Kr…

26.11.2021 - 28.11.2021
Eliščino nábřeží

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje po pandemické přestávce v okolí muzea na Eliščině nábřeží tradiční…

Advent na pivovarském dvorku - Hrad…

04.12.2021 - 05.12.2021
Hradecký Klenot

Řemeslné výrobky, food zóna, tematická vánoční výzdoba, zábava pro děti a v neděli,... v neděli i příchod čerta a…

Snow film fest Hradec Králové 2021 …

07.12.2021 - 07.12.2021
Hradec Králové

Těšte se na další ročník Snow film festu 2021. A věřte nám, že dostanete pořádnou nálož lyžařských, horolezeckých,…

Noční koloběžkování 2022 - Hradec K…

14.05.2022 - 15.05.2022
Areál Stříbrného rybníka

Královéhradecké lesy si oblečou světelný kabát pro děti v sobotu 14. 5. 2022 a závodníci i koloběžkáři-pohodáři se…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete