Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nový Bydžov

Nový Bydžov

Město Nový Bydžov leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 km západním směrem od okresního a krajského města Hradec Králové, v oblasti České Tabule. Unikátní historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V okolí města převládá mírně zvlněná krajina. Zajímavostí jsou dvě malá letiště, vybudovaná severozápadním a jihozápadním směrem od města. Severním směrem od města veden nau…

Adresa a kontaktní informace

Město Nový Bydžov leží v Královéhradeckém kraji, přibližně 23 km západním směrem od okresního a krajského města Hradec Králové, v oblasti České Tabule. Unikátní historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. V okolí města převládá mírně zvlněná krajina. Zajímavostí jsou dvě malá letiště, vybudovaná severozápadním a jihozápadním směrem od města. Severním směrem od města veden naučná stezka Václava Vojtěcha. Ve městě samotném pak absentují cyklistické a turistické značky. V Novém Bydžově žije přibližně 7 300 obyvatel na území o katastrální výměře 35,24 km².

Historie

Město bylo založeno v roce 1305 na pravidelné geometrické ose a honosilo se titulem královského města. V roce 1325 byl Jan Lucemburský přinucen prodat město rodu Vartemberků, čímž se Nový Bydžov stal poddanským městem. K navrácení královských privilegií pro měšťany došlo až v roce 1407, kdy je obdrželi od Čeňka z Vartembreka. V době husitských válek vstoupil Nový Bydžov do širšího povědomí útokem zdejších obyvatel na minoritský klášter. V průběhu 15. století odkoupili měšťané od vrchnosti rychtu a mohly se zde konat dva jarmarky.

Na počátku 16. století přešlo město do držení rodu Pernštejnů. Příhodné podmínky umožnily hospodářský vzestup města, který byl podpořen udělením dalších výsad v roce 1517. Po vymření bydžovské větve valdštejnského rodu přešlo město v roce 1567 do majetku krále Maxmiliána II. Dobu rozvoje a prosperity narušily události třicetileté války. Opakované nájezdy zdivočelých vojáků se podepsaly na částečném vylidnění města a všeobecném úpadku. Z něj město vybředlo až v průběhu 18. století, kdy bylo určeno za sídelní město nově vzniklého Bydžovského kraje. Po zrušení statutu okresního města v druhé polovině 20. století začal Nový Bydžov postupně ztrácet pozici hospodářského a společenského centra oblasti.

Co je k vidění

Kromě unikátní historického středu města zaujme návštěvníky především gotický kostel sv. Vavřince z počátku 14. století. Ve středu unikátního náměstí stojí Mariánský sloup z počátku 18. století. Na západní straně náměstí stojí novogotická budova radnice od architekta Josefa Míči. K dalším novorenesančním památkám patří Okresní dům z roku 1899.

Zajímavost

Mezi významné rodáky patří spisovatel Pavel Bydžovský, manžel Boženy Němcové Josef Němec či matematik Josef Smolík.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Advent na nádvoří zámku - Smiřice

04.12.2022 - 04.12.2022
Zámek

Přijďte si s námi užít druhou adventní neděli na nádvoří zámku.

Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňov…

10.12.2022 - 11.12.2022
Podorlický skanzen…

Vánoční akce uzavírá turistickou sezónu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních…

International Festival Ballet - Lab…

16.01.2023 - 17.01.2023
Hradec Králové

Baletní soubor INTERNAATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Hradci Králové

Svatbárium veletrh - Hradec Králové

22.01.2023 - 22.01.2023
PETROF Gallery Café

Svatební veletrh se vším všudy, kde si poslechnete přednášky, workshopy a odnesete si chuť pustit se do plánování té…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete