Statistika našeho portálu

  • 90 524 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 170 Míst a památek

Ondřejov

Ondřejov

Obec Ondřejov se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně patnáct kilometrů jihovýchodním směrem od města Říčany. Do všeobecného povědomí veřejnosti se dostala zvláště díky zdejší hvězdárně, pracovišti Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Starobylou historii obce dokazuje místní historické jádro obce, které bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nejbližší ž…

Adresa a kontaktní informace

Obec Ondřejov se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně patnáct kilometrů jihovýchodním směrem od města Říčany. Do všeobecného povědomí veřejnosti se dostala zvláště díky zdejší hvězdárně, pracovišti Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Starobylou historii obce dokazuje místní historické jádro obce, které bylo v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nejbližší železniční zastávka se nachází v pět kilometrů vzdálených Senohrabech. Tato středočeská obec má ještě místní části Třemblaty a Turkovice. V současné době zde žije přibližně 1 200 obyvatel na území o katastrální výměře 18,16 km².

Historie

Předchůdcem dnešní obce byla dvorcová osada "Ondřejóv dvór", nacházející se na panství pánů z Dubé. Z té se na počátku 13. století vyvinula vesnice a později trhové městečko, spadající do vlivu šlechtického rodu pánů z Dubé. Jméno Ondřejov je pak zřejmě odvozeno od zakladatele obce, náležejícího k rodů pánů z Dubém. Výhodná poloha na staré zemské cestě však zdejším obyvatelům přinášela i jistá negativa. Jednalo se zvláště o časté nájezdy loupeživých lapků, z kterých se připomíná zvláště Mikuláš Zůl. Většina obyvatel se živila zemědělstvím a drobnými řemesly. Po pánech z Dubé vlastnili obec Kostkové z Postupic, Šelenberkové a poté páni z Valdštejna. Tragickou událostí pro Ondřejov byly oba významné evropské konflikty (husitské války a třicetiletá válka). Významný rozvoj začíná až v druhé polovině 18. století, kdy byl Ondřejov povýšen na městečko s právem na radnici a čtyři trhy do roka. Na konci 19. století zde byla prof. Ježkem zřízena tzv. Kneipovna, první vodoléčebná zařízení v Čechách. V roce 1898 byla na vrchu Manda založena soukromá hvězdárna, která byla při desetiletém výročí vzniku Československé republiky věnována Karlově univerzitě.

Co je k vidění

Kromě již zmiňované hvězdárny, jejíž kopuli navrhoval Josef Fanta, můžeme doporučit návštěvu rozsáhlého areálu hvězdárny, který je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Ze sakrální výstavby upozorňujeme na kostel svatého Šimona a Judy, pocházející z první poloviny 13. století. Z roku 1778 pak pochází pozdně barokní fara s mansardovou střechou. Slavná operní zpěvačka Eleonora Gayerová z Ehrenbergu si nechala na úpatí Mandy postavit vilu "Leonora".

Zajímavost

Ze zajímavých tipů na výlet po blízkém okolí doporučujeme návštěvu Kostelní Střímelice (2 km), Chocerad (4 km) či Hrusic (5 km).

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Máslovické dýňování - Praha

19.10.2019 - 19.10.2019
Vodochody

Další ročník této oblíbené akce v obci Máslovice se neobejde bez zdobení a vyřezávání dýní. Stejně tak nebude chybět…

Halloween a lampiónový průvod na zá…

02.11.2019 - 02.11.2019
Kunice

Podzimní čas se zase hlásí o slovo, a u nás na zámku můžete opět strávit krásné odpoledne se svou rodinou na Halloweenu!

Říčanský festival vína

03.11.2019 - 03.11.2019
Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí v Říčanech se v neděli 3. listopadu promění v ráj všech milovníků vína. Proběhne zde totiž…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete