Statistika našeho portálu

  • 101 421 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Opočno

Opočno

Opočno, město s přibližně 3177 obyvateli, leží na jižní větvi Zlatého potoka, okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj.Historie Město bylo osídleno již na konci doby bronzové. Opočno má dlouhou historii, první písemná zmínka pochází z roku 1068 z Kosmovy Kroniky české. Prvními doloženými majiteli města byli páni z Dobrušky, kteří místo získali kolem roku 1350 a na srázu nad Zlatým potokem …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Opočno, město s přibližně 3177 obyvateli, leží na jižní větvi Zlatého potoka, okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj.

Historie

Město bylo osídleno již na konci doby bronzové. Opočno má dlouhou historii, první písemná zmínka pochází z roku 1068 z Kosmovy Kroniky české. Prvními doloženými majiteli města byli páni z Dobrušky, kteří místo získali kolem roku 1350 a na srázu nad Zlatým potokem nechali vybudovat opevněný gotický hrad. V roce 1495 vlastnil hrad rod Trčků z Lípy. Ti v druhé polovině 16. století přestavěli chátrající gotický hrad na renesanční zámek. Posledním pánem z rodu Trčků zde byl Jan Rudolf hrabě Trčka z Lípy, jeho syn Adam Erdman byl 25. února 1634 zavražděn v Chebu spolu se švagrem Albrechtem z Valdštejna. Statky rodu Trčků zkonfiskoval císař Ferdinandem II., Opočno pak od roku 1636 získali v léno hrabata Colloredové z Waldsee. Rod Colloredů, později Colloredo-Mansfeldů, vlastnil opočenský zámek až do druhé světové války, během níž byl pod nacistickou správou. Po válce připadl zámek státu.

Co je k vidění

Nejvýznamnějšími památkami města jsou renesanční zámek spolu s anglickým parkem a kapucínský kostel Narození Páně, jedná se o jednolodní stavbu s pravoúhlým presbytářem a čtvercovými sakristiemi.

Zajímavost

Město je také rodištěm významných osobností, žili zde nebo působili hudební skladatelé: František Zdeněk Skuherský, Luboš Sluka, Josef Vorel, dále malíř František Kupka, matematik Rudolf Skuhertský, fotbalista Jaroslav Plašil, předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky Naděžda Kavalírová i Miss ČR 2006 a Miss World 2006 Taťána Kuchařová.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete