Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Osoblaha

Osoblaha

Obec Osoblaha leží v Moravskoslezském kraji, v Bruntálském okrese, nedaleko od hranic s Polskem. Rozkládá se při toku řeky Osoblahy, v severním cípu osoblažského výběžku. Okolní příroda je díky svému charakteru využívána k zemědělským účelům. Osoblaha bylo po celou dobu středověku významným městečkem a kvetl zde průmysl i kultura. Neblaze se však na dalším vývoji podepsala druhá světová válka, kd…

Adresa a kontaktní informace

Obec Osoblaha leží v Moravskoslezském kraji, v Bruntálském okrese, nedaleko od hranic s Polskem. Rozkládá se při toku řeky Osoblahy, v severním cípu osoblažského výběžku. Okolní příroda je díky svému charakteru využívána k zemědělským účelům. Osoblaha bylo po celou dobu středověku významným městečkem a kvetl zde průmysl i kultura. Neblaze se však na dalším vývoji podepsala druhá světová válka, kdy bylo městečko takřka kompletně zničeno. Na bývalou slávu upomínají zbytky městských hradeb, ke kterým přiléhá židovský hřbitov s cennými náhrobky z raného novověku. K zajímavostem obce patří fakt, že zde končí úzkorozchodná železniční trať, vedoucí z Třemešné ve Slezsku. V současné době zde žije necelých 1200 obyvatel na území o katastrální výměře 18,16 km².

Historie

V písemných pramenech je obec poprvé připomínána k roku 1233. V této době představovala rozlehlé středisko panství Olomouckého biskupství. V roce 1251 získala Osoblaha městská práva a další důležitá privilegia. Spolu se stoupajícím významem bylo dbáno o větší bezpečnost obyvatel, což se promítlo do vybudování kamenného opevnění. Po jmenování osoblažského hejtmana správcem biskupských statků na Opavsku, význam městečka ještě stoupl.

Během dalších staletí muselo městečko čelit opakovaným nájezdům nepřátelských vojáků, a to během válek mezi Jiříkem z Poděbrad a Matyášem Korvínem, třicetileté války či během války sedmileté. Fatální ránu však městu zasadily události druhé světové války. Přibližně 90% budov bylo srovnáno se zemí a došlo takřka ke kompletnímu vysídlení obyvatelstva. Vše vyústilo v odebrání statusu města v roce 1960.

Co je k vidění

Většina památek v obci je novějšího data, neboť již zmiňované události druhé světové války nenávratně zničily mnoho objektů. Z původního historického jádra se zachoval zbytek městských hradeb či hřbitovní kostel sv. Mikuláše. Na židovském hřbitově nalezneme několik historicky cenných náhrobků z počátku 17. století. Nedaleko od obce se nachází přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník, kde žijí unikátní druhy živočichů i rostlin. To samé lze říci i o Přírodní rezervaci Džungle.

Zajímavost

Jako doklad zalednění celé zdejší oblasti pevninským ledovcem se ukazují bludné balvany ze severské žuly, které jsou rozmístěny po blízkém okolí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Rýmařov

05.10.2023 - 05.10.2023
Náměstí Míru

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově

Farmářský a řemeslný trh - Bruntál

12.10.2023 - 12.10.2023
Náměstí Míru

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Bruntále

Farmářský a řemeslný trh - Břidličná

18.10.2023 - 18.10.2023
Bruntálská

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Břidličné

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

19.10.2023 - 19.10.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. září

Dnes má svátek Jaromír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete