Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Pacov

Pacov

Město Pacov leží v kraji Vysočina, na rozhraní Českomoravské vysočiny a jižních Čech, mezi okresním městem Pelhřimovem a Táborem. Součástí Pacova jsou i místní části Jetřichovec, Bedřichov, Zhoř, Roučkovice a Velká Rovná. Každoročně se zde odehraje několik desítek sportovních i kulturních akcí, které mají v Pacově dlouhou tradici. V okolí města se nachází více než 100 km značených cykloturistický…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Pelhřimov
Obec
Pacov

Město Pacov leží v kraji Vysočina, na rozhraní Českomoravské vysočiny a jižních Čech, mezi okresním městem Pelhřimovem a Táborem. Součástí Pacova jsou i místní části Jetřichovec, Bedřichov, Zhoř, Roučkovice a Velká Rovná. Každoročně se zde odehraje několik desítek sportovních i kulturních akcí, které mají v Pacově dlouhou tradici. V okolí města se nachází více než 100 km značených cykloturistických tras, které zájemce provedou po zajímavostech zdejšího okolí. V Pacově samotném pak narazíme na několik historicky cenných míst, které do dnešních dní připomínají zajímavou historii města. V současné době zde žije více než 5 000 obyvatel na území o katastrální výměře 35,85 km².

Historie

Nejstarší historie města Pacova sahá až na přelom 13. a 14. století. V písemných pramenech se první zmínka objevuje na počátku 14. století. Unikátní románsko-gotický náhrobek Hrona z Pacova však pochází ještě z dřívější doby.

Během 15. a 16. století se Pacov proměnil v hospodářsky zdatně prosperující město, což mělo za následek udělení několika městských privilegií. Kromě přestavby zdejšího kostela získali měšťané právo volby purkmistra, užívání znaku i pečeti. Na panské město byl Pacov povýšen v roce 1597 za vlády Michala Španovského z Lisova. Následným majitelem byl Jan st. Černín z Chudenína a dále Zikmund Myslík z Tyršova. Dle jeho závěti přešel Pacov do správy církevního řádu bosých karmelitánů, kde zůstal po další desítky let.

Důležitým mezníkem v dějinách města bylo napojení na železniční trať, které přineslo rychlejší spojení se světem. Velkou úlohu v tomto procesu sehrála nová, českomoravská transverzální dráha. Progresivně se rozvíjejícím výrobním oborem se stalo především truhlářství.

Co je k vidění

Zajímavou památkou ve městě je bývalý areál zámku, který byl založen ve 12. století, přebudován v 16. století a na počátku 18. století přestavěn na klášter. Za Josefa II. se byl klášter zrušen a objekt začal být opět využíván jako zámek. Právě zde se narodil významný český básník Antonín Sova. Zdejší muzeum je zaměřeno právě na jeho odkaz. Z dalších zajímavostí ve městě upozorňujeme na několik dřevěných soch v zámeckém parku či kapli sv. Anny.

Zajímavost

Z mnoha kulturně-společenských akcí doporučujeme tradiční Pacovský motokros, Pacovský Poledník, Den regionů či Kozimberské posvícení.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete