Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Město Pec pod Sněžkou leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov. Jedná se o jedno z nejvýznamnnějších horských středisek pro zimní i letní rekreaci v oblasti Krkonoš. Pecí protéká řeka Úpa a Zelený potok. Přímo ve městě najdeme areál Ski Pec, který patří k nejvybavenějším lyžařským areálům v celé České republice. Po celý rok lze využívat čtyřsedačkové lanové dráhy vedoucí na Hnědý vrch. Do …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Pec pod Sněžkou leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov. Jedná se o jedno z nejvýznamnnějších horských středisek pro zimní i letní rekreaci v oblasti Krkonoš. Pecí protéká řeka Úpa a Zelený potok. Přímo ve městě najdeme areál Ski Pec, který patří k nejvybavenějším lyžařským areálům v celé České republice. Po celý rok lze využívat čtyřsedačkové lanové dráhy vedoucí na Hnědý vrch. Do katastrálního území obce spadá i nejvyšší hora České republiky Sněžka. Z místní osady Růžový Důl vede na Sněžku dvousedačková dvouúseková lanovka. Pro vyznavače běžeckého lyžování doporučujeme využít upravované Krkonošské magistrály. V rozsáhlém funparku s novou u-rampou si na své přijdou i milovníci snowboardingu.V Peci sídlí centrum správy Krkonošského národní parku a horské služby. Zajímavostí města je fakt, že se zde sníh drží obvykle 6 měsíců v roce. Nádherná okolní příroda je jako stvořená pro realizaci pěších procházek, vyjížděk na kole či oddechovou rekreaci. V současné době žije v Peci pod Sněžkou přibližně 700 obyvatel na území o katastrální rozloze 52,13 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o osídlení zdejší oblasti objevuje v roce 1534. Několik horníků zde tehdy chtělo založit horní město "Úpa". V hornomaršovských rychtářských knihách se samotná osada objevuje až v roce 1644. To zde již existovala škola a obec spravoval rychtář. Nejstarším známým rychtářem byl Jiří Sagasser. V nedalekém Zeleném dolu začalo v 16. století dolování železné rudy a arseniku. Dělníci a horníci potřebovali bydlet v blízkosti dolů, a proto zde vzniklo sídliště. Noví obyvatelé jej nazvali Pecí. Inspirace k pojmenování obce je vzhledem k profesi prvních obyvatel zřejmá.

V souvislosti s rozrůstající se těžbou dřeva byli do Krkonoš povoláni dřevaři z Korutan, Štýrska či Tyrol, kteří na nových mýtinách zakládali luční enklávy, budovali si obydlí a chovali dobytek. Novým zdrojem obživy pro zdejší obyvatele se postupně stával turistický ruch. Rozvoj obce byl narušen v roce 1897, kdy došlo k velké tragédii. Po mohutných deštích nevydrželo řečiště nápor vody a ta se rozlila do okolí. Docházelo k sesuvům půdy, padání domů a utonutí mnoha obyvatel. Pět velkých zemních sesuvů sjelo do Obřího dolu, kde zavalilo tamní domy. Do dnešních dní na tuto tragédii upomíná kaplička.

Stoupající věhlas získala Pec pod Sněžkou zvláště po první světové válce. K rozvoji přispělo i vybudování dvou úseků lanové dráhy z Pece pod Sněžkou do Růžové hory a dále na Sněžku. Zhruba v polovině minulého století byly vystaveno několik lyžařských vleků a sjezdových tratí.

Co je k vidění

Novodobou dominantou města je osmnáctipatrový hotel Horizont. Většinu návštěvníků jistě budou zajímat tipy na zajímavý výlet. Kromě výsadku na horu Sněžku doporučujeme výlet lanovkou na Portášovy boudy. Z naučných stezek doporučujeme – Vlčí jámu, Aichelburg, Zelený potok či Okolo Pece. Zajímavým zpestřením může být návštěva horské mléčné farmy Sosna.

Zajímavost

Upozorňujeme na nový turistický okruh s celkovou délkou tras 25 km na české a 25 km na polské straně hranice, vedoucí mimo běžný silniční provoj, spojující odlehlejší místa regionu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete