Statistika našeho portálu

  • 94 549 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Pernink

Pernink

Obec Pernink leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 13 km severozápadním směrem od Ostroha. V letních měsících sem zajíždějí milovníci pěší turistiky a cykloturistiky, v zimě zase vyznavači běžeckého i klasického lyžování. Obraz medvěda ve znaku obce odkazuje na německé označení města. V současné době zde žije necelých 1 400 obyvatel na území o katastrální výměře 15,71 km&…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Pernink leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 13 km severozápadním směrem od Ostroha. V letních měsících sem zajíždějí milovníci pěší turistiky a cykloturistiky, v zimě zase vyznavači běžeckého i klasického lyžování. Obraz medvěda ve znaku obce odkazuje na německé označení města. V současné době zde žije necelých 1 400 obyvatel na území o katastrální výměře 15,71 km².

Historie

Vznik obce je dáván do souvislosti s aktivitou šlechtického rodu Šliků. Z písemných záznamů vyplývá, že Jindřich Šlik povýšil v roce 1532 osadu na horní město. Městská práva a privilegia pak Perninku udělil Jáchym Šlik. Obec však stále hospodářsky závisela na dovozu potravin a dalšího zboží. V rychle se rozvíjejícím městě se těžil cín a stříbro. Na konci 16. století připadla obec městu Ostrovu. Následně začala probíhat vlna tvrdých rekatolizačních opatření. Ruku v ruce s mnoha náboženskými opatřeními došlo i k rozvratu hornictví a následnému odchodu protestantských horníků do nedalekého Saska. Převažující hornictví bylo postupně nahrazováno rozličnou řemeslnou výrobou. Širokého věhlasu dosáhlo především jehlářství, sklenářství a hrnčířství. Důležitým zdrojem obživy zdejších obyvatel bylo i lesní hospodářství. Na konci 18. století se majiteli panství i města stávají Schwanzenberkové. Ovšem již o několik desítek let později připadlo celé panství České koruně. František I. jej udělil arcivévodovi Ferdinandovi z Würzburku, v jehož držení setrval Pernink až do roku 1918.

Co je k vidění

Dominantou nevelké obce je kostel Nejsvětější trojice s věží alpského stylu, postavený na počátku 18. století. Zajímavou stavbou je i Kontribučenská sýpka ze 17. století, která sloužila jako místo pro přechovávání zásob obilí. Z historicky cenných domů upozorňujeme na hrázděný výstavní dům v Masarykově ulici.

Zajímavost

Pro milovníky přírody a hezkých procházek jistě přijde vhod přírodní rezervace Oceán, kde se nachází rozlehlé rašeliniště, obklopené smrkovými lesy a prorostlé klečí.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete