Statistika našeho portálu

  • 93 481 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Plumlov

Plumlov

Město Plumlov nalezneme v Olomouckém kraji, přibližně 8 kilometrů západním směrem od okresního města Prostějova, na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané. Ve východní části města se nalézá známá přehrada, díky níž je Plumlov vyhledávaným místem pro rekreaci i sportovní vyžití. Skládá se ze čtyř místních částí (Plumlov, Soběsuky, Hamry, Žárovice). Okolní kopcovitý terén vytváří ideální podmínky i pr…

Adresa a kontaktní informace


Město Plumlov nalezneme v Olomouckém kraji, přibližně 8 kilometrů západním směrem od okresního města Prostějova, na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané. Ve východní části města se nalézá známá přehrada, díky níž je Plumlov vyhledávaným místem pro rekreaci i sportovní vyžití. Skládá se ze čtyř místních částí (Plumlov, Soběsuky, Hamry, Žárovice). Okolní kopcovitý terén vytváří ideální podmínky i pro vyznavače cyklistiky, kteří sem s velkou oblibou zajíždějí. V Plumlově žije přibližně 2 300 stálých obyvatel na katastrální výměře 11,51 km².

Historie

Městečko Plumlov se vyvíjelo v těsné závislosti na zdejším hradu, který byl vybudován kolem rok 1270. Držitelem hradu byl nemanželský syn Přemysla Otakara II., vévoda Mikuláš Opavský. Dalšími významnými držiteli zdejšího panství byly šlechtické rody pánů z Kravař, Pernštejnové a Lichtenštejnové.

Plumlov se rozvíjel původně jako podhradní obec a první zmínka o něm pochází z roku 1322. Přibližně o dvacet později byla obec povýšena na městečko. Na konci 14. století prodal Petr I. z Kravař hrad i městečko Erhartovi z Kunštátu, který byl i jako vlastník zapsán do zemských desek. Kupec však na statek nenastoupil a ten tak zůstal i nadále majetkem Petra I. Za vlády Pernštejnů došlo k významnému hospodářskému vzestupu města, který trval až do vypuknutí třicetileté války. Výrazně k tomu přispělo založení pivovaru.

Po útrapách třicetileté války se pány nad hradem i městečkem stali Lichtenštejnové. Jejich vláda trvala více než 300 let a kromě stavby monumentálního zámku se zapsali do dějin města i vybudováním Podhradského rybníka. V polovině 18. století byl Plumlov třikrát vypleněn pruskou armádou a v roce 1763 jej postihl ničivý požáru. Na počátku 19. století se ve městě začal vyrábět první řepný cukr na Moravě. Po dalším požáru došlo k výstavbě školy i kostela. Dnešní název města se definitivně ustálil v roce 1870.

Co je k vidění

Zámek v Plumlově působí vskutku impozantním dojmem. Stojí na skalnatém návrší. Stálá zámecká expozice je umístěna v tzv. Nízkém zámku. Návštěvníky láká i zajímavá expozice o dějinách letectví. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na kostel Nejsvětější Trojice.

Zajímavost

V letních měsících si nenechte ujít osvěžení ve vyhlášené Plumlovské přehradě, kde se každoročně odehrává i několik zajímavých kulturních akcí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Pochod "Mánesovou stezkou" - Čechy …

04.07.2020 - 04.07.2020
Zámek Čechy pod Kosířem

Turistický pochod "Mánesovou stezkou" po trase, kterou tento umělec často chodil.

V Palírně U Zeleného stromu slaví! …

04.07.2020 - 06.07.2020
Prostějov

Prostějovská Palírna U Zeleného stromu se v těchto dnech připravuje na oslavu 502. výročí svého založení a zahájení…

Kostýmované prohlídky zámku v Čechá…

05.07.2020 - 06.07.2020
Zámek Čechy pod Kosířem

Přeneste se s námi na chvíli do dob středověku. Ve dnech 5. a 6. července 2020 na Vás čekají netradiční kostýmované…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 3. červenec

Dnes má svátek Radomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete