Statistika našeho portálu

  • 93 559 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Počátky

Počátky

Město Počátky leží v kraji Vysočina, jižním směrem od okresního města Pelhřimov. Počátky se rozkládají v centru Českomoravské vysočiny a protéká jimi Počátecký potok. Okolo klidného městečka lze obdivovat nádhernou krajinu se soustavou několika rybníků, přičemž několik z nich je využíváno k rekreačním účelům. Cykloturisty jistě upoutá pozoruhodná trasa se zajímavým názvem – Řemesel a vy…

Adresa a kontaktní informace

Město Počátky leží v kraji Vysočina, jižním směrem od okresního města Pelhřimov. Počátky se rozkládají v centru Českomoravské vysočiny a protéká jimi Počátecký potok. Okolo klidného městečka lze obdivovat nádhernou krajinu se soustavou několika rybníků, přičemž několik z nich je využíváno k rekreačním účelům. Cykloturisty jistě upoutá pozoruhodná trasa se zajímavým názvem – Řemesel a vyznání. Pro pěší turisty se jeví jako vhodný tip na výlet značená trasa pojmenovaná po Otakaru Březinovi. Ve městě rozkládajícím se na obou stranách historické česko-moravské zemské hranice žije více než 2 600 obyvatel na území o katastrální výměře 30,83 km².

Historie

Počátky založení osady Počátky sahají přibližně do 2. poloviny 13. století. Nová osada nejspíše fungovala jako trhová vesnice podél cesty spojující Jihlavu s Jindřichovým Hradcem. Celá zdejší oblast se výrazněji zalidnila v průběhu německé kolonizace, která byla spojena se zakládáním nových osad. V písemných pramenech se Počátky poprvé objevují zřejmě v roce 1289 v souvislosti s klatbou biskupa Tobiáše na služebníky pasovského biskupa, kteří loupili v okolí Počátků.

Prvním z aristokratických držitelů Počátků byl Vítek ze Švábenic a jeho manželka Perchta z Kralovan, která mu je přinesla jako věno. V roce 1389 město obdrželo znak nové vrchnosti – pánů z Hradce. Během husitských válek se v blízkosti města odehrála bitva u rybníku "Zboru". Na počátku 16. století udělil Jindřich IV. z Hradce zdejším obyvatelům významná privilegia, která napomohla hospodářskému rozvoji a prosperitě. Po hrůzách třicetileté války se novými majiteli stali Šternberští.

Pravý hospodářský rozmach města přineslo 18. a 19. století. V roce 1783 se místní měšťané vykoupili z poddanství a zřídili magistrát, který obhospodařoval politickou a soudní agendu. Z výrobních odvětví se rozvíjela především produkce sukna. Slibný vývoj byl narušen ničivým požárem v roce 1821, kdy zanikla většina domů včetně kostela. Na počátku 20. století se z Počátků stalo vyhledávané centrum pro rekreanty, kteří zde využívali hojivých účinků zdejších léčivých pramenů.

Co je k vidění

Dominantou zajímavého náměstí s řadou renesančních a barokních domů je kostel sv. Jana Křtitele, který byl přestavěn v barokním slohu. Ke kostelu přiléhá vysoká gotická věž. Z druhé poloviny 17. století pochází barokně přestavěná budova radnice. V jednom z historicky nejvýznamnějších domů sídlí Městské muzeum. V rodném domě Otokara Březiny je památník, věnovaný jeho životnímu dílu.

Zajímavost

Velkou popularitu městu zajistilo i natáčení filmů Postřižiny a Jízda, ke kterému byly využity i zdejší interiéry.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 13. červenec

Dnes má svátek Markéta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete