Statistika našeho portálu

  • 99 640 Akcí v kalendáři
  • 5 396 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Poděbrady

Poděbrady

Město Poděbrady leží v překrásné Polabské nížině na řece Labi, necelých 50 km na východ od Prahy a je vyhledávaným cílem turistů i pacientů, kteří zde obdivují pestrou mozaiku historických památek, či zde tráví svůj ozdravný pobyt v proslavených lázních s více jak staletou tradicí. Svou rozlohou 33,70 km² a počtem obyvatel převyšujícím 13 tisíc se řadí k významným centrům Středočeského k…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Poděbrady leží v překrásné Polabské nížině na řece Labi, necelých 50 km na východ od Prahy a je vyhledávaným cílem turistů i pacientů, kteří zde obdivují pestrou mozaiku historických památek, či zde tráví svůj ozdravný pobyt v proslavených lázních s více jak staletou tradicí. Svou rozlohou 33,70 km² a počtem obyvatel převyšujícím 13 tisíc se řadí k významným centrům Středočeského kraje a především v letních měsících se město zaplňuje tisícovkami turistů a lázeňských pacientů.

Historie

Historie Poděbrad sahá až do období před vznikem samostatného českého státu, kdy tudy procházela významná obchodní cesta mezi Prahou a oblastí východních Čech a poblíž brodu přes řeku Labe byla založena osada, které se dle své polohy začalo říkat "pode brody". Z tohoto označení lze vyvozovat dnešní název města Poděbrady, který se poprvé objevuje v oficiálních dokumentech z druhé poloviny 12. století.

Významným centrem zájmu českých panovníků se Poděbrady stávají v období po vládě Přemysla Otakara II., který zbudováním kamenného vodního hradu v 60. letech 13. století, přispěl ke vzniku rozsáhlé sídelní aglomerace v místním podhradí. Přitažlivě jistě působila i okolní krajina, která nabízela široké možnosti pro lov a honitbu, a to při malé vzdálenosti od hlavního města Prahy.

Největšího rozkvětu Poděbrady dosáhly pod vedením pánů z Kunštátu, jejichž nejznámějším představitelem byl skvělý politik i hospodář Jiří z Poděbrad, který je s dějinami města neodmyslitelně spojen. Ten měl i klíčový podíl i na povýšení Poděbrad na město v roce 1472. V dalších staletích se zásadně měnila architektonická podoba města, která byla částečně vynucena i tragickým poškozením Poděbrad během třicetileté války, či ničivým požárem v roce 1832. Od tohoto roku pak bylo rozhodnuto pokračovat ve stavebních úpravách ve městě pouze za použití kamene, což se na dnešní podobě města výrazně projevuje.
Nejdůležitější proměnu město prodělalo ve dvacátém století. Poté co byl roku 1905 na zámeckém nádvoří navrtán silný pramen minerální uhličité vody, Poděbrady se začaly měnit v lázně, které se postupně rozšířily do malebného areálu a vtiskly městu punc půvabného místa klidu a zdraví.

Co je k vidění

Při návštěvě Poděbrad by návštěvník neměl vynechat nádherný lázeňský park, jehož součástí jsou slavné květinové hodiny, starobylý zámek, na jehož nádvoří byl nalezen minerální pramen, pozoruhodné náměstí s dominantní sochou Jiřího z Poděbrad od Bohuslava Schnircha, či Mariánským sloupem. Za vidění též stojí proboštský kostel Povýšení sv. Kříže, či Havířský kostelík, který zájemci naleznou při cestě k poděbradské jízdárně.

Zajímavost

V červnu se v Poděbradech každoročně konají slavnosti krále Jiřího z Poděbrad. Přímo v Poděbradech se nachází Polabské muzeum, reflektující stálou expozicí historii osídlení zdejšího kraje.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoční trhy v Poděbradech 2023

07.04.2023 - 09.04.2023
Jiřího náměstí

Srdečně vás zveme na velikonoční trhy v Poděbradech!

Poděbradský triatlon 2023 - Poděbra…

21.05.2023 - 21.05.2023
Poděbrady, Jezero

Poděbradský triatlon představí dne 21. 5. 2023 již 32. ročník, a to po loňské úspěšné premiéře opět pod taktovkou…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 2. duben

Dnes má svátek Erika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete