Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Police nad Metují

Police nad Metují

Město Police nad Metují leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, východním směrem od Trutnova. Rozkládá se v tzv. Broumovském výběžku, v centru chráněnné krajinné oblasti Broumovsko. Turisté si město oblíbili především díky blízkosti pískovcového skalního útvaru Broumovské stěny a nedaleké oblasti Teplicko-Adršpašských skal. Již z názvu města je zřejmé, že tudy protéká řeka Metuje. V z…

Adresa a kontaktní informace

Město Police nad Metují leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, východním směrem od Trutnova. Rozkládá se v tzv. Broumovském výběžku, v centru chráněnné krajinné oblasti Broumovsko. Turisté si město oblíbili především díky blízkosti pískovcového skalního útvaru Broumovské stěny a nedaleké oblasti Teplicko-Adršpašských skal. Již z názvu města je zřejmé, že tudy protéká řeka Metuje. V zimních měsících lze využít sjezdové trati s lyžařským vlekem, která leží u severozápadního okraje města. Kromě pěších turistů a cyklistů si zdejší kraji oblíbíli i vyznavači horolezectví. V Polici nad Metují žije v současné době více než 4 300 obyvatel na území o katastrální rozloze 24,4 km².

Historie

Ve zdejším kraji sídlily od doby raného středověku rozličné slovanské kmeny. Na počátku 13. století sem dle pověstí dorazili i dva benediktinští mniši, kteří zde zbudovali poustevnu a dřevěnou kapli Panny Marie. Společně s dalšími osadníky poté vybudovali původní osadu. V písemných pramenech je Police nad Metují poprvé prokazatelně zmiňována k roku 1213, kdy král Přemysl Otakar I daroval území polického újezdu břevnovskému klášteru.

S označením Police jako města se setkáváme v roce 1253, kdy zde král Přemysl Otakar II povolil pořádání trhů. V tom samém roce započala i výstavba raně gotického kostela, která byla dokončena v roce 1294. Na počátku 14. století pak byl vybudován klášter.

V průběhu husitských válek bylo město vydrancováno katolickými Slezany a většina obyvatel povražděna. Pozvolnému vzestupu učinilo přítrž několik ničivých požárů a následně i vlna morové epidemie, která se tudy přehnala v roce 1585. Strádání pokračovalo i v období třicetileté války, kdy zde rabovala vojska hněd několika armád. Během sedmileté války zde tábořil se svým vojskem generál Laudon. Nezměrné útrapy vyvrcholily povstáním utlačovaného rolnictva v roce 1775. V tomto barokním období byly přestavěny klášter i kostel a Police se postupně vyprofilovala jako důležité hospodářské centrum kraje. Zdejší obyvatelé však utrpěli vybudováním železniční tratě z Chocně do Meziměstí, která se Polici vyhnula. Při rozsáhlém požáru v roce 1842 pak kromě jiných shořela i budova radnice.

Co je k vidění

Návštěvník Police nad Metují by si neměl nechat ujít prohlídku benediktinského kláštera, v jehož interiéru se dochoval raně gotický portál. Funguje zde i městské muzeum. Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie byl později barokně přestavěn. V blízkosti kláštera můžeme obdivovat renesanční sloup od Wolfganga Seelendema z Prošovic. Budova radnice byla po požáru přestavěna do osmibokého tvaru s cimbuřím.

Zajímavost

Z několika zajímavých tipů na výlet doporučujeme ten vedoucí přes Hlavňov, Hvězdu, Kovořovu rokli a zpět do Police nad Metují.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete