Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Polička

Polička

Město Polička leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy, v kotlině u Bílého potoka. Od Svitav Poličku dělí necelých 17 km. Jedná se o vstupní bránu do Žďárských vrchů a jedno z nejkrásnějších zákoutí Českomoravské vrchoviny. V Poličce se dochovaly pozůstatky městských hradeb i mnoho dalších historicky cenných objektů. Turisty do zdejšího kraje láká maleb…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Polička leží v Pardubickém kraji, v okrese Svitavy, v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy, v kotlině u Bílého potoka. Od Svitav Poličku dělí necelých 17 km. Jedná se o vstupní bránu do Žďárských vrchů a jedno z nejkrásnějších zákoutí Českomoravské vrchoviny. V Poličce se dochovaly pozůstatky městských hradeb i mnoho dalších historicky cenných objektů. Turisty do zdejšího kraje láká malebná příroda i hustá síť cyklistických a turistických tras. Ve městě žije více než 9000 obyvatel, na katastrální výměře města 33,11 km².

Historie

Město Polička bylo založeno Přemyslem Otakarem II. v roce 1265. Od svého založení disponovala titulem královského města. Většina původních osadníků pocházela ze severního Německa. Výhodná poloha města na cestě vedoucí ze středních Čech do moravských center spolu s udělenými právy, učinila z Poličky významné centrum zdejšího kraje.
Od roku 1307 je Polička označována za věnné město, což jí vyneslo i mnohá privilegia. V průběhu husitských válek bylo město obsazeno kališnickým vojskem a koncem roku 1421 je zpět dobyl císař Zikmund. Za vlády Jiřího z Poděbrad vyztužili obyvatelé Poličky městské hradby a obehnali je vodním příkopem. Příznivé období pro město znamenala vláda Jagellonců, zatímco během kralování Habsburka Ferdinanda I. byla Polička potrestána za účast na stavovském odboji. Byla jí pozastavena práva, zkonfiskován nemovitý majetek a uložena tvrdá pokuta. Další katastrofa město postihla v roce 1613, kdy tu řádil rozsáhlý požár. Během třicetileté války se tudy prohnaly císařské i švédské armády a počet obyvatel klesl pod kritickou hranici jednoho sta.

Období rozkvětu přišlo až v 18. století a bylo doprovázeno rozsáhlou barokní výstavbou. Na náměstí byl umístěn úžasný morový sloup a pro zdejší kostel vzniklo 14 zastavení křížové cesty. Většinu barokních budov však poničil drtivý požár z roku 1845, kdy ve městě zůstala pouhá 2% kamenných domů. Obnova města probíhala v klasicistním slohu. Na konci 19. století byla do Poličky přivedena přípojka na lokální železniční trať. Do dnešních dnů si Polička uchovala vzhled venkovského zemědělského města.

Co je k vidění

Kromě unikátních městských hradeb se návštěvníci Poličky těší na zajímavý kostel sv. Jakuba či hřbitovní kostel sv. Jakuba. Při vstupu na zdejší hřbitov se nachází kostnice, postavená v letech 1770-1774. Současně s kostelem sv. Michala byla postavena zvonice, v níž visí zvon zasvěcený sv. Michalu.

Zajímavost

Jako upomínka na významného rodáka Bohuslava Martinů je zájemcům otevřena jeho rodná světnička. Pokud se do ní odhodláte, musíte zdolat 192 schodů v kostelní věži. Otec známého skladatele zde totiž vykonával funkci pověžného.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete