Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Prostřední Bečva

Prostřední Bečva

Obec Prostřední Bečva leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, východním směrem od Rožnova pod Radhoštěm. Protéká tudy řeka Rožnovská Bečva, která odděluje Beskydy od Vsetínských vrchů. Na jižní straně obce se zdvihají vrcholky Vsetínských vrchů, na severu pak beskydské mohykány. Prostřední Bečva je vyhledávanou lokalitou pro turisty, kteří sem přijíždějí obdivovat krásy okolní přírody. Z obce ve…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Prostřední Bečva leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín, východním směrem od Rožnova pod Radhoštěm. Protéká tudy řeka Rožnovská Bečva, která odděluje Beskydy od Vsetínských vrchů. Na jižní straně obce se zdvihají vrcholky Vsetínských vrchů, na severu pak beskydské mohykány. Prostřední Bečva je vyhledávanou lokalitou pro turisty, kteří sem přijíždějí obdivovat krásy okolní přírody. Z obce vede silnice mířící na nejvyhledávanější místo Moravskoslezských Beskyd – Pustevny. Nachází se zde několik lyžařských tratí, které každoročně navštíví tisíce milovníků lyžování. Po celou zimu jsou zde i udržovány stopy pro běžkaře, které vedou nejen po svazích Pousteven, ale i do širokého okolí (Soláň, Třeštík, Rožnov pod Radhoštěm). Po okolí Bečvy provedou zájemce i desítky kilometrů turistických a cyklistických tras. V letních měsících se lze osvěžit na místním koupališti či se vydat do nedaleké Horní Bečvy, kde se nachází rozlehlá vodní nádrž. Příjemnou procházkou může být cesta do nedaleké přírodní rezervace Pod Juračkou (rašelinné louky s výskytem chráněných rostlin). V současné době žije v Prostřední Bečvě přibližně 1700 obyvatel na území o katastrální výměře 23,44 km².

Historie

Prostřední Bečva byla založena na přelomu 16. a 17. století v rámci pasekářské kolonizaci zdejšího kraje. První obyvatelé museli často čelit ničivým nájezdům loupeživých tlup z Uher, které byly potlačovány i díky zdejšímu portášskému sboru. S označením Prostřední Bečva se poprvé setkáváme v roce 1717. Název byl odvozen od toku řeky Bečvy a od ostatních osad stejného jména se odlišuje právě přívlastkem vycházejícím z části řeky protékající Bečvou. V písemných pramenech je k roku 1640 uváděno v Bečvě na 100 obyvatel a o 150 let později již přibližně 950 lidí ve 100 domech. V polovině 18. století zde existovalo fojtství, moučný mlýn a mlýnek na kaši. Převážným způsobem obživy zdejších obyvatel bylo pasení dobytka, pasekaření či sběr lesních plodů. V 18. století sem byla z nedalekého Hutiska přenesena sklářská huť. Po vyčerpání zdrojů dřeva byla následně přesunuta do údolí Kněhyně. Na počátku minulého století se započal rozvíjet i místní drobný průmysl (pily, cihelna, továrna pleteného zboží, pohostinství).

Co je k vidění

Do katastru obce spadají Pustevny, kterými každoročně projdou tisíce turistů. Za vidění jistě stojí chaty Libušín a Maměnka, které byly postaveny na základě návrhu architekta Dušana Jurkoviče (národní kulturní památka). Po hřebenech lze dojít kolem sochy boha Radegasta na vrchol Radhoště, kde stojí dřevěný kostelík s bronzovým sousoším Cyrila a Metoděje. V obci samotné pak shlédněte pomník Otakara Šimurdy, který byl popraven během druhé světové války za spolupráci s partyzány či kostel svaté Zdislavy.

Zajímavost

Z mnoha zajímavých kulturních akcí upozorňujeme na Popovský kontráš či na známé Beskydské outdoorové slavnosti.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival deskových her - Valašská P…

05.08.2022 - 07.08.2022
Valašská Polanka

Klub Stolních Her Valašská Polanka srdečně zve všechny dobré lidi k víkendové zábavě v rámci druhého ročníku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete