Statistika našeho portálu

  • 94 733 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Protivanov

Protivanov

Městys Protivanov leží v Olomouckém kraji a jde o nejvýše položenou obec v okrese Prostějov. Rozkládá se západním směrem od okresního města, v oblasti Drahanské vrchoviny. Okolní krajina je tvořena malebnými lesy. Na východ od obce se rozkládá vojenský výcvikový prostor Dědice. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice vedoucí z Prostějova do Boskovic. Rekreanti často vyhledávají okolí Provivanovs…

Adresa a kontaktní informace

Městys Protivanov leží v Olomouckém kraji a jde o nejvýše položenou obec v okrese Prostějov. Rozkládá se západním směrem od okresního města, v oblasti Drahanské vrchoviny. Okolní krajina je tvořena malebnými lesy. Na východ od obce se rozkládá vojenský výcvikový prostor Dědice. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice vedoucí z Prostějova do Boskovic. Rekreanti často vyhledávají okolí Provivanovského rybníka, nacházejícího se jihozápadním směrem od obce. Pro pěší turisty upozorňujeme na žlutou turistickou značku a cyklisty na dvě značené lokální cyklostezky. V zimních měsících se v okolí Protivanova udržováno několik běžeckých tratí. V současné době zde žije přibližně 1050 obyvatel na území o katastrální výměře 18,82 km².

Historie

Osídlení oblasti Drahanské vrchoviny klademe již do počátku 11. století. Protivanov se v písemných pramenech objevuje poprvé však až na počátku 16. století, a to i přesto, že k jeho založení došlo zřejmě během kolonizační vlny na přelomu 13. a 14. století. V té době se jednalo o typickou lesní lánovou ves, jejíž obyvatelé se živili převážně zemědělskými pracemi a zpracováváním dřeva. Ze šlechtických rodů vlastnících zdejší panství se do širšího povědomí zapsali zvláště páni z Boskovic, Dietrichštejnové či Mitrovští. Posledními aristokratickými držiteli Protivanova byli Mensdorfové, kteří zdejší region ovládali až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848. Na počátku padesátých let se formovalo nové samosprávné zřízení a v čele obce stál starosta.

V roce 1873 byla obec povýšena na městečko a začala se všestranně rozvíjet. Mezi negativní rysy 19. století patřily události spojené s rakousko-pruskou válkou, která neblaze zasáhla i zdejší region. Největšího rozkvětu dosáhlo městečko v období mezi oběma světovými válkami ve dvacátém století. Po skončení té druhé byla většina obyvatel zaměstnávána oděvními závody v Boskovicích a Prostějově a Protivanov tak ztratil svůj původní zemědělský charakter. V roce 1973 došlo k dokončení výstavby objektu nové školy.

Co je k vidění

Jednoznačnou dominantou obce je barokní kostel Narození Panny Marie, postavený v roce 1722. Na počátku minulého století byl objekt kostela rozšířen o kostelní věž. Do dnešních dnů se také dochovalo několik domů, postavených ve stylu lidové architektury ve druhé polovině 19. století. Ze zajímavých míst v okolí upozorňujeme na větrný mlýn na Kořenci, stanici Skalka na nejvýše položeném místě v okolí či historické město Boskovice.

Zajímavost

Celodenní výlet Vám zabere cesta k vyhledávaným zámkům Kunštát a Lysice či k jeskyni Blanických rytířů. Delší cestu zabere i výlet k jeskyni Macoše v oblasti Moravského krasu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

středa 20. leden

Dnes má svátek Ilona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete