Statistika našeho portálu

  • 93 255 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Průhonice

Průhonice

Obec Průhonice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 6 km od hlavního města Prahy. Dopravu s Prahou zajišťují autobusy MHD či dálnice D1. Mezi největší lákadla v Průhonicích patří Průhonický park, zámek s románský kostelem Narození Panny Marie a Dendrologická zahrada. Vyznavači nákupů ve velkém měřítku jistě ocení nedalekou komerční zónu v sousední obci Čestlice. Pro zájemce…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Průhonice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 6 km od hlavního města Prahy. Dopravu s Prahou zajišťují autobusy MHD či dálnice D1. Mezi největší lákadla v Průhonicích patří Průhonický park, zámek s románský kostelem Narození Panny Marie a Dendrologická zahrada. Vyznavači nákupů ve velkém měřítku jistě ocení nedalekou komerční zónu v sousední obci Čestlice. Pro zájemce o vstup do stavu manželského doporučujeme uskutečnění svatebního obřadu pod širým nebem na nádvoří Průhonického zámku. V Průhonicích žije v současné době necelých 2 500 obyvatel na území o katastrální výměře 7,69 km².

Historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší oblasti již v době 5. tisíciletí před naším letopočtem. Jedná se jednu z nejstarších zemědělských kultur v celé střední Evropě. V písemných pramenech se Průhonice poprvé objevují v roce 1187, kdy zde byl vysvěcen románský kostelík Narození Panny Marie. Tehdejší majitelé obce se často střídali. Šlo o Zdislava z Průhonic, Bohuslava z Průhonic, pány z Říčan a další. Zástupci posledního zmiňovaného rodu zde nechali vystavět na ostrohu nad potokem nový opevněný hrad.

V 16. století se vlastníky průhonického panství stali zástupci rodu rytížů Zapských ze Zap, kteří přebudovali původní hrad na renesanční zámek italského stylu. Za vlády Rudolfa II. Zakoupil Průhonice bývalý tajný rada Andreas Hannewald z Eckendorfu. Ten zdejší panství spravoval i v době třicetileté války, kdy bylo silně zpustošeno. S obnovou započal nový vlastník Antonius Binago a jeho syn Augustin. Záznamy z Berní ruly hovoří o Průhonicích na konci 17. století jako o osadě částečně zpustlé. Změna přichází až s novými vlastníky – hrabaty Desfours. Ti se zasloužili o rozsáhlou obnovu obce během 18. století. Průhonice se staly jejich rodinným sídlem. K zámku náležela okrasná zahrada s oranžerií a rozsáhlá ovocná zahrada. Úpadek Průhonic jako panského sídla se dostavil na konci 18. století a zámecký areál byl dále využíván převážně k hospodářským účelům. S rozsáhlou přestavbou průhonického zámku přišel až Jan Nepomuk hrabě Nostic-Rieneck na počátku 19. století. Nejvýraznější přestavbou prošel zámek na konce 19. století. Hrabě Silva-Tarouca zde vybudoval rozsáhlý park v přírodně krajinářském stylu. Na území parku bylo dále zřízeno přibližně 40 km cest a stezek. Až do 90. let minulého století měly Průhonice charakter zemědělské vesnice s rybníkem. Po sametové revoluci došlo k výstavbě několika desítek rezidenčních objektů v obci, což se projevilo i na ustupujícím zemědělském charakteru obce.

Co je k vidění

Kromě již zmiňovaného zámku se zaměříme na průhonický park, který byl založen v roce 1885 hrabětem Arnoštem Emanuelem Silva Tarouca. Ten nechal celý zámecký areál přestavět ve stylu české "novorenesance". Jedná se o unikátní dílo, na které bylo použito mnoho dřevin domácího původu v kombinaci s dovezeným cizokrajnými dřevinami. Symbolem průhonické flory je pěnišník – Rhododendron. Celková rozloha parku činí 250 hektarů. Na ploše 73 hektarů se rozkládá dendrologická zahrada, založená v 70. letech minulého století. Z architektonicky cenných staveb upozorňujeme na románský kostel Narození Panny Marie, nacházející se v areálu zámku. Na náměstí stojí zrekonstruovaná socha sv. Jana Nepomuckého.

Zajímavost

Z pražského Jižního Města vede oblíbená červená turistická stezka, vedoucí údolím potoka Botiče. Jedná se o přírodní prostředí s původními vzácnými exempláři květeny, ptáků a hmyzu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Pěstitelská pálenice Úhonice – Zahá…

20.06.2020 - 20.06.2020
Úhonice

Sezóna 2020 bude zahájena 20.6.2020. Zahájení proběhne formou otevřených dveří od 16:00. Těšit se můžete na kvalitní…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 2. červen

Dnes má svátek Jarmil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete