Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Radíč

Radíč

Obec Radíč leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, přibližně 7 kilometrů severním směrem od města Sedlčany. Protéká tudy potok Mastník . K obci patří části Žďár, Dublíny, Hrazany, Kasárna a chatová oblast Brod. Okolní členitá příroda je jako stvořená pro příjemné cyklovýlety i turistické putování. V roce 2002 byl obci přidělen znak a prapor. V současné době žije v Radíči více než 200 obyvat…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Radíč leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, přibližně 7 kilometrů severním směrem od města Sedlčany. Protéká tudy potok Mastník . K obci patří části Žďár, Dublíny, Hrazany, Kasárna a chatová oblast Brod. Okolní členitá příroda je jako stvořená pro příjemné cyklovýlety i turistické putování. V roce 2002 byl obci přidělen znak a prapor. V současné době žije v Radíči více než 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 12,48 km².

Historie

V písemných pramenech je existence Radíče doložena již k roku 1376. V té době na místní rytířské tvrzi sídlil rod Valovských z Úsuší, který spravoval zdejší panství. Další majitelé se střídali v rychlém sledu. Za zmínku stojí Jan Vojkovský, který v roce 1560 zvětšil radíčský statek o Kozí Hřbet s několika vesnicemi. Během vlády Karla Leopolda Henegka došlo k požáru tvrze. Na jejím místě byl v polovině 17. století vystavěn zámek a o několik let později i mariánská kaple. Do historie obce se významně zapsal i Jáchym ze Stettenhoferu, který zde v roce 1810 nechal zřídit školu. Historické záznamy nás dále informují o tom, že za Emanuela Kallberga (1886-1920) zde byla zřízena četnická stanice, pošta, hasičský sbor a opatrovna pro děti zaměstnanců. Aktivity vedoucí k prosperitě celého kraje přinesly Kallbergovi všeobecnou úctu a šlechtický titul. Po roce 1918 se výrazně zlepšilo postavení chalupníků a dělníků. Zasloužil se o to i starosta Jan Hořejší z Hrazan, který založil tzv. Domovinářsou organizaci. K elektrifikaci obce bylo přikročeno v roce 1946.

Co je k vidění

Zámek v Radíči je jednopatrovou budovou z konce 17. století. Bohatá vnitřní štuková výzdoba a park však zůstanou zájemcům utajena, neboť zámek je veřejnosti nepřístupný. Karel Leopold Henegk nechal v druhé polovině 17. století vystavět v Radíči mešní kapli, nazvanou kaple Navštívnení Panny Marie. U kaple jsou umístěny dvě sochy světců od Jana Brokoffa. V ohybu potoka Mastníku můžeme obdivovat unikátní Psané skály, u nichž se v minulosti odehrávaly tajné náboženské rituály. Na vysoké skále nad Mastníkem se dochovala zřícenina hrádku Kozí Hřbet ze 14. století.

Zajímavost

Vydá-li se zájemce po polní cestě z nedalekých Hraza, narazí na staré keltské oppidum. Důkladný archeologický průzkum zde probíhal v druhé polovině minulého století.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Beer&Grill Fest Příbram 2024

20.04.2024 - 20.04.2024
Divadlo A. Dvořáka…

Zveme vás na 1. ročník festivalu Beer&Grill Fest, kde budete moci ochutnat jedinečná piva od malých i větších pivovarů…

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete