Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Radíč

Radíč

Obec Radíč leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, přibližně 7 kilometrů severním směrem od města Sedlčany. Protéká tudy potok Mastník . K obci patří části Žďár, Dublíny, Hrazany, Kasárna a chatová oblast Brod. Okolní členitá příroda je jako stvořená pro příjemné cyklovýlety i turistické putování. V roce 2002 byl obci přidělen znak a prapor. V současné době žije v Radíči více než 200 obyvat…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Radíč leží ve Středočeském kraji, v okrese Příbram, přibližně 7 kilometrů severním směrem od města Sedlčany. Protéká tudy potok Mastník . K obci patří části Žďár, Dublíny, Hrazany, Kasárna a chatová oblast Brod. Okolní členitá příroda je jako stvořená pro příjemné cyklovýlety i turistické putování. V roce 2002 byl obci přidělen znak a prapor. V současné době žije v Radíči více než 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 12,48 km².

Historie

V písemných pramenech je existence Radíče doložena již k roku 1376. V té době na místní rytířské tvrzi sídlil rod Valovských z Úsuší, který spravoval zdejší panství. Další majitelé se střídali v rychlém sledu. Za zmínku stojí Jan Vojkovský, který v roce 1560 zvětšil radíčský statek o Kozí Hřbet s několika vesnicemi. Během vlády Karla Leopolda Henegka došlo k požáru tvrze. Na jejím místě byl v polovině 17. století vystavěn zámek a o několik let později i mariánská kaple. Do historie obce se významně zapsal i Jáchym ze Stettenhoferu, který zde v roce 1810 nechal zřídit školu. Historické záznamy nás dále informují o tom, že za Emanuela Kallberga (1886-1920) zde byla zřízena četnická stanice, pošta, hasičský sbor a opatrovna pro děti zaměstnanců. Aktivity vedoucí k prosperitě celého kraje přinesly Kallbergovi všeobecnou úctu a šlechtický titul. Po roce 1918 se výrazně zlepšilo postavení chalupníků a dělníků. Zasloužil se o to i starosta Jan Hořejší z Hrazan, který založil tzv. Domovinářsou organizaci. K elektrifikaci obce bylo přikročeno v roce 1946.

Co je k vidění

Zámek v Radíči je jednopatrovou budovou z konce 17. století. Bohatá vnitřní štuková výzdoba a park však zůstanou zájemcům utajena, neboť zámek je veřejnosti nepřístupný. Karel Leopold Henegk nechal v druhé polovině 17. století vystavět v Radíči mešní kapli, nazvanou kaple Navštívnení Panny Marie. U kaple jsou umístěny dvě sochy světců od Jana Brokoffa. V ohybu potoka Mastníku můžeme obdivovat unikátní Psané skály, u nichž se v minulosti odehrávaly tajné náboženské rituály. Na vysoké skále nad Mastníkem se dochovala zřícenina hrádku Kozí Hřbet ze 14. století.

Zajímavost

Vydá-li se zájemce po polní cestě z nedalekých Hraza, narazí na staré keltské oppidum. Důkladný archeologický průzkum zde probíhal v druhé polovině minulého století.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

02.08.2021 - 06.08.2021
Areál Nový rybník

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Příbram

09.08.2021 - 13.08.2021
Areál Nový rybník

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský tábor Škola šermu - Břez…

16.08.2021 - 20.08.2021
Mateřské centrum…

Příměstský tábor pro děti ve věku 9-13 let (starší i mladší po individuální domluvě). Více informací naleznete zde:…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Příbram

16.08.2021 - 20.08.2021
Areál Nový rybník

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete