Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Raspenava

Raspenava

Město Raspenava leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, ve Frýdlantském výběžku na severu Česka. Rozkládá se ve Frýdlantské pahorkatině, tvořící severozápadní podhůří Jizerských hor. Od města Frýdlantu je Raspenava vzdálena přibližně 5 kilometrů. Protékají tudy říčky Lomnice, Smědá, Sloupský potok či Libverdský potok. Název města je odvozen od německého rytířského jména "ves na Raspově ni…

Adresa a kontaktní informace

Město Raspenava leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, ve Frýdlantském výběžku na severu Česka. Rozkládá se ve Frýdlantské pahorkatině, tvořící severozápadní podhůří Jizerských hor. Od města Frýdlantu je Raspenava vzdálena přibližně 5 kilometrů. Protékají tudy říčky Lomnice, Smědá, Sloupský potok či Libverdský potok. Název města je odvozen od německého rytířského jména "ves na Raspově nivě". V současné době hospodářských proměn není charakter obce jednoznačně vyhraněn. Kromě tradičního zemědělství je zdrojem pracovních příležitostí zejména průmyslová výroba. Celková délka obce je téměř 9 kilometrů. V současné době žije v Raspenavě více než 2 800 obyvatel na území o katastrální výměře 41,22 km².

Historie

Datum založení obce nám není známo, ovšem můžeme jej předpokládat do druhé poloviny 13. století. V písemných pramenech se Raspenava poprvé objevuje v roce 1343. První osadníci přicházeli do zdejší oblasti nejčastěji z Dolní a Horní Lužice. V počátcích své existence stávala obec pouze na levém břehu říčky Smědé. V této době se setkáváme s německým názvem obce Wildenau (Divoká Niva). Z písemných pramenů vyplývá, že od roku 1512 stál na soutoku Smědé a Sloupského potoka hamr a také železárna zpracovávající místní i dováženou rudu. Na nedalekém Vápenném vrchu stála a fungovala také vápenka. Okolní obce byly k Wildenau připojeny definitivně v roce 1962. Tak vznikla dnešní Raspenava.

Připojenými obcemi byly Luh (Mildenau – mírná niva), Lužec (Mildeneichen – nivička) a Peklo. Posledně jmenovaná obec nesla od roku 1784 úřední název Karolinino Údolí, na počest manželky majitele panství Karoliny J. Clam-Gallasové.

Co je k vidění

Z historicky cenných staveb upozorňujeme na kostel Nanebevzetí Panny Marie, který tvoří dominantu obce. Pozorného návštěvníka jistě zaujme i zděný holubník. Většina návštěvníků Raspenavy sem jistě přijede obdivovat krásy okolní přírody. K tomuto účelu se ideálně hodí Přírodní park Peklo. Na severním okraji raspenavského katastru je znělcová kupa, na které bývalo nejvýznamnější prehistorické sídliště Frýdlantska. Ve vyhledávané rezervaci Poledník najdeme i nejznámější jizerskohorskou skálu – Zvon (550 m. n. m.).

Zajímavost

V Raspenavě se čile rozvíjí aktivity jednotlivých zájmových sdružení. Najdeme zde kynologickou organizaci, chovatele drobného zvířectva, včelaře, Svaz Němců na horní Smědé, rybáře či myslivecké sdružení Zátiší.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

18.07.2022 - 22.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Liberec

25.07.2022 - 29.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Muzejní příměstský tábor: Pacourkov…

01.08.2022 - 05.08.2022
Severočeské muzeum v…

Muzejní příměstský tábor pro děti ve věku 1. stupně ZŠ má ještě volná místa!

Varhanní koncert - Liberec

27.08.2022 - 27.08.2022
Kostel Nalezení sv.…

Zveme zájemce o varhanní hudbu na každoroční varhanní koncert, který se uskuteční v libereckém kostele Nalezení sv.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete