Statistika našeho portálu

  • 89 061 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Řevnice

Řevnice

Řevnice jsou městem ležícím u řeky Berounky, v blízkosti brdských Hřebenů, v okrese Praha – Západ. Ideální železniční spojení mezi Prahou a Berounkou učinilo z Řevnic již v první polovině 20. století vyhledávané místo pro rekreaci i bydlení. Okolní romantická krajina nabízí obyvatelům větších měst vhodnou možnost úniku do lůna neposkvrněné přírody. V Řevnicích žijí v současné době přibl…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Řevnice jsou městem ležícím u řeky Berounky, v blízkosti brdských Hřebenů, v okrese Praha – Západ. Ideální železniční spojení mezi Prahou a Berounkou učinilo z Řevnic již v první polovině 20. století vyhledávané místo pro rekreaci i bydlení. Okolní romantická krajina nabízí obyvatelům větších měst vhodnou možnost úniku do lůna neposkvrněné přírody. V Řevnicích žijí v současné době přibližně 3 tisíce obyvatel a katastrální výměra představuje rozlohu 10,14 km².

Historie

Z archeologických nálezů je patrné, že oblast dnešních Řevnic byla osídlena již ve starší době kamenné. Nedaleké hradiště na Pišťáku (cca 800 př. n. l.) představovalo pohraniční území Slavníkovské říše. Samotné Řevnice se v písemných pramenech poprvé objevují ve 12. století, kdy zdejší ves patřila klášteru svatojiřských jeptišek. Ve vsi v té době stál kostel, který písemnou listinou věnoval král Václav I. nově vzniklému řádů křížovníků s červenou hvězdou (1253). O půl století později převedl Václav II. část Řevnic zbraslavskému klášteru.

Na počátku 14. století byl význam Řevnic nezanedbatelný. V písemných pramenech jsou označovány jako "oppidum HRZEWNYCZ". Z četných výsad a privilegií se městečko mohlo těšit především za vlády Jana Lucemburského (např. právo purkrechtní). Významné právo pořádaní výročních i týdenních trhů udělil Řevnicím císař Karel VI. v roce 1732. Za vlády tohoto panovníka se poprvé objevuje i městský znak (černý císařský orel s náležitými insigniemi ve zlatém poli).
Na konci 19. století se Řevnicím dostalo pocty užívat označení městys. K povýšení na město došlo 1. listopadu 1968. Tento akt doprovázelo i přidělení nového městského znaku (objevuje se v něm lev, jako symbol založení Řevnic Přemyslem Otakarem I., který měl v úmyslu z nich učinit královské město).

Důležitým momentem v dějinách Řevnic bylo dobudování železničního spojení s Prahou v roce 1862. Od té doby se obec stala vyhledávaným místem pražských turistů, kterým zdejší příroda poskytovala ideální místo pro odpočinek i načerpání potřebné inspirace. K proslulosti Řevnic jistě přispělo i vybudování první veřejné plovárny na Berounce (1884) a otevření první brdské značené turistické cesty (1889).

Co je k vidění

Řevnice jsou ideálním výchozím bodem pro toulku po brdských Hřebenech. Jistě ne náhodou je město označováno jako brána Brd. Současně leží na okraji CHKO Český Kras. Ve městě samotném pak lze absolvovat prohlídku zdejšího zámečku.

Zajímavost

Ve zdejším Lesním divadle lze každoročně navštívit festivaly Řev Řevnice, Lesní slavnosti (Dejvického) divadla či Rockový slunovrat. Pokud budete mít opravdové štěstí, budete se zde moci potkat s nejznámější rodačkou města – Martinou Navrátilovou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Lesní divadlo Řevnice

28.08.2019 - 30.08.2019
Řevnice

Lesní Slavnosti Divadla 2019 probíhají v Lesním divadle v Řevnicích, které je unikátní přírodní scéna a je ve středních…

Festival Okoř

24.08.2019 - 24.08.2019
Zřícenina hradu Okoř

Oblíbený open air festival Okoř nabízí divákům během jednoho z posledních srpnových dnů zajímavou přehlídku oblíbených…

Letní Kino - Černošice

29.08.2019 - 01.09.2019
Park Berounka

I letos se v termínu od čtvrtka 29. srpna do neděle 1. září můžete těšit na tradiční letní kino v Černošicích. Prožijte…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 22. červenec

Dnes má svátek Magdaléna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete