Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Rosice

Rosice

Město Rosice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 18 km od moravské metropole Brna. Nachází se na soutoku řeky Bobravy s Římanským potokem, v podhůří Bobravské vrchoviny. Město je protnuto silnicí první třídy 23 a nájezd na dálnici D1 je od města vzdálen 6 km. Dominantou města je zámek na kopci, který měl původně obranný charakter. Ve znaku města je štika, která upomíná na …

Adresa a kontaktní informace

Město Rosice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 18 km od moravské metropole Brna. Nachází se na soutoku řeky Bobravy s Římanským potokem, v podhůří Bobravské vrchoviny. Město je protnuto silnicí první třídy 23 a nájezd na dálnici D1 je od města vzdálen 6 km. Dominantou města je zámek na kopci, který měl původně obranný charakter. Ve znaku města je štika, která upomíná na majitele Rosic, pány Hechty z Rosic. Rosice disponují katastrální výměrou 12,74 km² a žije zde více než 5 300 obyvatel.

Historie

Prvními známými majiteli hradu i obce v podhradí byli Bohuš a Hartman z Rosic. Informuje nás o tom listina z roku 1259. V průběhu 14. a 15. století patřili Rosice pánům z Rosic, kteří měli ve znaku stříbrnou štiku. V průběhu husitských válek byl hrad značně poškozen a trvalo několik desetiletí, než se podařilo jej znovu opravit.

Nejvýznamnějšími majiteli Rosic byli Žerotínové, kteří se zasloužili rozsáhlou přestavbu středověké tvrze na renesanční zámek. Po rozsáhlých konfiskacích připadlo zdejší panství Albrechtu z Valdštejna. Ten jej však vzápětí prodal a nový majitel Jiří Rupert Hausperský z Fanalu nechal vystavět kapli Nejsvětější Trojice.

Rosice se postupně vyvinuly v městys a v roce 1907 se dočkaly povýšení na město císařem Františkem Josefem I. S tím souviselo i udělení městského znaku. Původně hornické město se v současnosti profiluje jako výchozí místo turistické oblasti s rozsáhlými lesy, koupalištěm, zimním stadionem i řadou ubytovacích zařízení.

Co je k vidění

Jednoznačnou dominantou města je zámek, který vznikl přestavbou z původně gotického hradu. Jeho posledním soukromým majitelem byl Mořic Arnold baron Deforest-Bischofscheim, kterému patřil až do zestátnění majetku po roce 1918. Po zámkem stojí děkanský a farní chrám sv. Martina, postavený v kombinovaném gotickém a renesančním stylu. Významnou sakrální stavbou je i poutní Kaple Nejsvětější Trojice. Náměstí zdobí kašna se sochou slovanské bohyně Živěny.

Zajímavost

V blízkém okolí Rosice lze navštívit Pohádku máje, muzeum v Ivančicích, památník Kralické tiskárky či zříceninu Ketkovického hradu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Prodejní charitativní akce – rodný …

30.11.2021 - 30.11.2021
Politických vězňů 8,…

Prodejní charitativní akce – rodný dům Alfonse Muchy v Ivančicích.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete