Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou

Město Rychnov nad Kněžnou.Za správní a turistické centrum oblasti podhůří Orlických hor, lze bez nadsázky označit okresní město Rychnov nad Kněžnou. Nachází se převážně na levém břehu řeky Kněžné, v Královehradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Toto město umístěné v severovýchodních Čechách, může sloužit jako vhodné východisko pro poznávací a turistické výlety do Podorlicka či samotných Orli…

Adresa a kontaktní informace

Město Rychnov nad Kněžnou.

Za správní a turistické centrum oblasti podhůří Orlických hor, lze bez nadsázky označit okresní město Rychnov nad Kněžnou. Nachází se převážně na levém břehu řeky Kněžné, v Královehradeckém kraji v severovýchodních Čechách. Toto město umístěné v severovýchodních Čechách, může sloužit jako vhodné východisko pro poznávací a turistické výlety do Podorlicka či samotných Orlických hor. Má rozlohu 34,95 km² a žije v něm necelých 12 tisíc obyvatel.

Historie Rychnova nad Kněžnou.

První písemná zmínka o Rychnově se nachází v listině Přemysla Otakara II., která uvádí ve výčtu osob doprovázejících panovníka na jednání v Rakousech jistého Heřmana z Rychnova a je datována k 1. únoru 1258. Zakládání osad v oblasti podhůří mělo silnou návaznost na výhodnou lokalitu, přes kterou vedla síť obchodních zemských stezek a kopíroval ji tok řeky. Statut města a výsadu konání dvou výročních trhů ročně, získalo město na konci 15. století a potvrzuje ho originál listiny uložený v archivu Kolowratského zámku. Město však i po vydání této listiny Vladislavem Jagellonským zůstalo městem poddanským a jistou míru samosprávy dosáhlo až v roce 1561, kdy mu císař Ferdinand I. udělil právo volby pomocného samosprávného sboru.

17. století přineslo Rychnovu výstavbu jeho dominanty, kterou mohou návštěvníci obdivovat do současnosti. Je jí raně barokní zámek, který byl budován Františkem Karlem Libštejnským z Kolovrat a následně i jeho synem Norbertem Leopoldem od roku 1676. Rod Kolowratů Krakovských – Libštejnských, který získal celé rychnovské panství v období konce třicetileté války, si na zámku zbudoval rodovou galerii a až do současnosti zde mohou návštěvníci obdivovat díla Karla Škréty či Hanse von Aachena.
Velkou stavební činnost pak v Rychnově podnítilo zřízení železnice v 2. polovině 19. století, které silně napomohlo i místnímu průmyslu, mezi jehož hlavní odvětví patřilo již několik století především soukenictví a plátenictví.
Ve 20. století došlo k připojení k Rychnovu několika obcí (např.: Dlouhá Ves, Jam, Jedliny atd.), které se po několika letech opět osamostatnily, aby se nakonec v roce 1981 k Rychnovu definitivně připojily.

Co je v Rycnově nad Kněžnou k vidění.

Kromě již zmiňovaného Kolowvratského zámku, by návštěvník neměl vynechat kostel sv. Havla, jehož počátky sahají až do ranného středověku, kdy tvořil jádro původní tržní osady a v současnosti ho označujeme jako významnou gotickou církevní stavbu. Další nádhernou církevní stavbou je novogotický kostel Nejsvětější Trojice, nacházející se nedaleko zámku či renesanční zvonice, přináležející k tomuto kostelu. Barokně klasicistní architekturu poté zastupuje jednolodní, patrová synagoga, zbudovaná v závěru 18. století.

Zajímavost Rychnova nad Kněžnou.

Každoročně se v Rychnově pořádá akce s názvem Šlitrovo jaro, na které hostuje divadlo Semafor. Přelom června a července patří divadelnímu festivalu Poláčkovo léto. Dividílkování aneb Divadelní jarmark v Rychnově nad Kněžnou, je další pravidelná kulturní akce. V zimních měsících poté zaujme regionální výstava Betlémů z Orlických hor. Milovníci lyží pak mohou vyrazit do nejbližšího skiareálu – Zdobnice v Orlických horách.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

10. letní divadelní festival pro dě…

04.07.2024 - 07.07.2024
Potštejn

První ročník divadelního festivalu na hradě Potštejn proběhl v roce 2013. Teoreticky bychom tedy již byli oslavili…

Noční hrané prohlídky hradu Potštej…

27.07.2024 - 27.07.2024
Potštejn

Zveme vás na večerní a noční hrané prohlídky monumentální zříceniny hradu Potštejn. Letos se vydáme historií místa -…

Hradozámecká noc - hrad Potštejn 20…

24.08.2024 - 24.08.2024
Potštejn

Srdečně Vás zveme na netradiční hrané prohlídky hradu s názvem: PROTI PROUDU ČASU

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete