Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Sedlčany

Sedlčany

V jihovýchodní části příbramského okresu, leží jeho třetí největší město, kterým jsou Sedlčany. Konkrétně se nachází v tzv. Sedlčanské kotlině na soutoku Mastnému a Sedleckého potoka. Město má katastrální výměru 36,47 km2 a žije v něm necelých 8 tisíc obyvatel, jejichž nezanedbatelná část, pracuje v hlavním městě Praze, které je vzdáleno cca 60 km.HistorieO vzniku města Sedlčan se nacházejí první…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

V jihovýchodní části příbramského okresu, leží jeho třetí největší město, kterým jsou Sedlčany. Konkrétně se nachází v tzv. Sedlčanské kotlině na soutoku Mastnému a Sedleckého potoka. Město má katastrální výměru 36,47 km2 a žije v něm necelých 8 tisíc obyvatel, jejichž nezanedbatelná část, pracuje v hlavním městě Praze, které je vzdáleno cca 60 km.

Historie

O vzniku města Sedlčan se nacházejí první zmínky již v 11. století, konkrétně v roce 1057. Od 12. století pak byly správním a hospodářským střediskem středního Povltaví. Jejich důležitost potrhoval i raně gotický kostel sv. Martina. Původní trhová ves patřila až do vlády Karla IV. Rožmberkům, kteří vlastnili i místní zlaté doly. Karel IV. však Rožmberkům ves odebral, a ta v průběhu 15. století obdržela od panovníků mnohá významná privilegia a Rožmberskou pětilistou růži do znaku. Roku 1418 pak byly Sedlčany povýšeny na město. Jejich rozvoj pokračoval až do husitských válek, které městu, jež bylo součástí dominia Oldřicha z Rožmberka a stálo na straně odpůrců husitského Tábora, přinesly nejeden dramatický okamžik. K rozkvětu Sedlčan pak opět dochází po roce 1475, kdy se město stává majetkem rodu Popelů z Lobkovic. Hospodářství města bylo založeno na vaření piva, pořádání trhů, řemeslné výrobě, konkrétně soukenictví. Tvrdé období pro podané, ale přínosné pro ekonomiku města přišlo společně s osobou známého stavitele rybníku Jakuba Krčína z Jelčan, který město získal v roce 1580 a započal od projíždějících kupců vybírat vysoké mýtné.

Období rekatolizace následující po bitvě na Bílé hoře přineslo Sedlčanům nové pány, tentokrát rod Lobkoviců, v jejichž podání probíhaly rekatolizační snahy s tvrdou razancí. Úpadek a tragédii přinesla do města třicetiletá válka, během níž bylo město opakovaně vydrancováno, poničeno mnoha požáry a postiženo morovou epidemií.

Obdobím vzestupu pak byla až doba po roce 1848, kdy došlo ke zrušení nevolnictví. Přispěla k tomu především železniční doprava, která však byla do města zavedena až v roce 1894, a to na trase z Olbramovic. V období druhé světové války potom Sedlčany sloužily jako cvičiště vojsk SS a velká část obyvatel se proto musela z města vystěhovat. Po roce 1945 se podařilo zakládat velké průmyslové závody (Povltavské mlékárny, Sedlčanské strojírny), z nichž některé fungují dodnes.

Co je k vidění

Sedlčany nebyly nikdy opevněny hradbami, ty stály jen okolo zajímavého kostela sv. Martina. Za vidění též stojí barokní budova děkanství, postavená v 18. století. Na náměstí si lze prohlédnout novorenesanční budovu radnice z počátku 20. století. Po městě potom návštěvník může obdivovat několik soch od B. Bendy.  

V okolí města se nachází zalesněné stráně kopců, které často navazují na značené cyklistické trasy po městě a vedou např. k vodní nádrži Orlík. Sedlčany jsou též výchozím bodem mnoha značených turistických tras. Na východ od města vede jedna k zámeckému rybníku a k Červenému Hrádku, který však není otevřen pro veřejnosti. Severovýchodně od města se nalézá vrchol kopce Drahoušek, kde byla postavena rozhledna a cesta z něj pokračuje do obce Křečovice, v níž se nalézá rodný dům hudebního skladatele Josefa Suka.

Zajímavost

V Sedlčanech se každoročně pořádají hudební festivaly s názvem Sukovy Sedlčany, jako upomínka na rodáka z nedalekých Křečovic.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Beer&Grill Fest Příbram 2024

20.04.2024 - 20.04.2024
Divadlo A. Dvořáka…

Zveme vás na 1. ročník festivalu Beer&Grill Fest, kde budete moci ochutnat jedinečná piva od malých i větších pivovarů…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 28. únor

Dnes má svátek Lumír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete