Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Sedlec

Sedlec

Obec Sedlec leží v Jihočeském kraji, přibližně 18 kilometrů severozápadním směrem od Českých Budějovic, při silniční komunikaci spojující České Budějovice s Vodňany. Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou nedaleká Zbudovská Blata s pomníkem Jakuba Kubaty. Pod obec spadají i vesnice Lékařova Lhota, Malé Chrášťany, Plástovice, Sedlec a Vlhavy. Právě Plástovice spolu s Malými Chrášťany jsou vyhlášeny …

Adresa a kontaktní informace

Obec Sedlec leží v Jihočeském kraji, přibližně 18 kilometrů severozápadním směrem od Českých Budějovic, při silniční komunikaci spojující České Budějovice s Vodňany. Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou nedaleká Zbudovská Blata s pomníkem Jakuba Kubaty. Pod obec spadají i vesnice Lékařova Lhota, Malé Chrášťany, Plástovice, Sedlec a Vlhavy. Právě Plástovice spolu s Malými Chrášťany jsou vyhlášeny památkovou rezeravací. Obec Sedlec spadá do mikroregionu Blata, který byl založen v roce 1999. V současné době žije v Sedleci přibližně 500 obyvatel na území o katastrální výměře 20,25 km².

Historie

Sedlec vznikl zřejmě v druhé polovině 14. století a jeho pojmenování vzniíklo z označení místa, kde se usídlují lidé. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1394. Prvními majiteli byli sourozenci Albrecht a Mstich, kteří se psali ze Sedlce. Následně se majitelé často střídali. Jedním z nich byl i stoupenec husitského hnutí Jan Řitka ze Sedlce, který byl po určitý časi i pán nad Prachaticemi. V polovině 16. století zakoupil zdejší tvrz i dvůr se sladovnou slavný Vilém z Rožmberka. O několik let později byla středověká tvrz zbořena. Po porážce stavovského povstání získal zdejší panství do správy generál Buquoy a následně pak rod Schwarzenberků, kteří zde vládli až do roku 1848. Většina obyvatel se živila zemědělskými pracemi a k rozvoji řemeslné výroby došlo až v 19. století. V roce 1945 byl Sedlec osvobozen ruskou armádou.

Co je k vidění

Návštěvníka obce jistě zaujme pseudogotický kostel sv. Jana Nepomuckého, vystavěný v druhé polovině 19. století. Jihovýchodně od vsi stojí výklenková kaplička Nejsvětější Trojice, z druhé poloviny 18. století. V nedalekých Malých Chrášťanech a Plástovicích můžeme obdivovat zachovalé ukázky lidového stavitelství.

Zajímavost

Zajímavým výletem může být cesta k mlýnu u Soudného potoka, nedaleko od vsi. Objekt mlýna byl postaven zřejmě již v 19. století.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete