Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Semily

Semily

Město Semily.V podhůří západních Krkonoš a Jizerských hor se nachází nejmenší okresní město nejen v Libereckém kraji, ale v celé České republice – Semily. Město i okolí přímo vybízejí k návštěvě především milovníky turistiky i cykloturistiky, kteří ve zdejší oblasti horního Pojizeří mohou strávit báječnou aktivní dovolenou. Semily disponují katastrální výměrou 16,31 km² a žije …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Semily

Fotogalerie k článku

Město Semily.

V podhůří západních Krkonoš a Jizerských hor se nachází nejmenší okresní město nejen v Libereckém kraji, ale v celé České republice – Semily. Město i okolí přímo vybízejí k návštěvě především milovníky turistiky i cykloturistiky, kteří ve zdejší oblasti horního Pojizeří mohou strávit báječnou aktivní dovolenou. Semily disponují katastrální výměrou 16,31 km² a žije v nich necelých 10 tisíc obyvatel.

Historie Semil.

Existenci Semil lze předpokládat dlouhou dobu před jejich objevením se v písemných pramenech, které datujeme k roku 1352. Jisté je to, že zde sídlili představitelé šlechtických rodů, kteří vlastnili město i přilehlé panství. Do počátku 16. století byla přestavěna původní tvrz na zámek. Stabilizaci pro celé panství přineslo období po roce 1542, kdy se zdejší správy ujímá rod Smiřických. Ty následoval krátká epizoda nadvlády Albrechta z Valdštejna, aby se po jeho smrti stalo Semilsko na dlouhou dobu državou zahraničních šlechtických rodů.

Samotné město Semily odkoupilo pro vlastní potřeby v závěru 19. století zámek, pivovar, lesy i další pozemky od rodu francouzských šlechticů – Rohanů. Od poloviny 19. století již přitom byli zdejší obyvatelé zbaveni poddanského poměru, neboť byly vytvořeny orgány státní správy. V této době také definitivně získávají pojmenování Semily, které se úzce pojilo se získaným statutem města. Sám název je zřejmě odvozen z dřívějšího označení zdejších obyvatel, kteří se buď "líbili" nebo "byli milí".

Pro průmyslovou strukturu zdejší oblasti byla klíčovou existence řek Jizery a Olešky, jejichž síla byla využívána v mnoha odvětvích. Důraz byl kladen na výstavbu mlýnů, výrobu příze, plátna a tisk látek. Kladné renomé si získalo i pivo z místního pivovaru, který byl založen v roce 1515. Prodloužení železniční trati z Pardubic do Liberce (1858) na dlouhou dobu určilo průmyslový ráz města, jako centra textilního, dřevozpracujícího a strojírenského průmyslu.

Co je v Semilech k vidění.

Pro návštěvníka Semil je připraveno několik pozoruhodných historických památek, které mohou potěšit zájemce o architekturu i umění. Zdejší radnice byla obnovena po ničivém požáru z roku 1691 a za přítomnosti F. L. Riegra slavnostně otevřena v roce 1874. Dominantou města je však jednoznačně novorománský kostel sv. Petra a Pavla z roku 1911, stojící na místě původního dřevěného a později kamenného předchůdce. Jednou z nejstarších budov v Semilech je rodný dům Ivana Olbrachta, v němž se nachází muzeum se stálými expozicemi – "Osobnosti Semilska" a "Nezapomenutelná minulost".

Vhodným turistickým cílem v okolí Semil jsou např. Bozkovské dolomitové jeskyně, jejichž součástí je největší podzemní jezero v Čechách.

Zajímavost Semil.

Nad zdejší krajinou se do výšky vypíná hora Kozákov, která je dávnou sopkou a proslavila se jako tradiční naleziště drahých kamenů. Z rozhledny na jejím vrcholu se prý návštěvníkům naskýtá pohled až na čtvrtinu Čech. Nejen na Liberecký, ale i Královéhradecký a Středočeský kraj.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-farmářské a bleší trhy - …

31.07.2022 - 31.07.2022
Obec Tuhaň na Semilsku…

Akce s více než 40-letou tradicí, dříve známá pod názvem - ,,burza Chuchelna,,. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete