Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Šlapanice

Šlapanice

Město Šlapanice leží v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji, necelých 10 km jihovýchodním směrem od Brna. Ve městě se nachází mnoho historických pamětihodností i nově budovaná rozsáhlá obytná a průmyslová zóna. Pro milovníky aktivní rekreace je ve Šlapanicích připraveno několik cyklostezek a turistických tras, které spadají do Brněnské podkovy. Město patří k nejstarším …

Adresa a kontaktní informace


Město Šlapanice leží v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji, necelých 10 km jihovýchodním směrem od Brna. Ve městě se nachází mnoho historických pamětihodností i nově budovaná rozsáhlá obytná a průmyslová zóna. Pro milovníky aktivní rekreace je ve Šlapanicích připraveno několik cyklostezek a turistických tras, které spadají do Brněnské podkovy. Město patří k nejstarším a kulturně nejvyspělejším na celé Moravě. V současné době zde žije více než 6 600 obyvatel a rozloha města činí 14,64 km².

Historie

Podle archeologických nálezů lze usuzovat, že území dnešních Šlapanic bylo osídleno již ve starší době kamenné. Během existence Velké Moravy v 9. století zde převažovalo slovanské osídlení. Samotný název města je odvozen od staročeského názvu šlapan, odvozeného od slovesa šlapat.

V průběhu 13. století přestavovaly Šlapanice bohatou osadu, která těžila z výhodné polohy poblíž obchodních cest. Význam obce ještě znásobilo udělení městských práv a privilegií. V období husitských válek se poblíž obce odehrála bitva, při níž byla vojska vyznavačů kalicha poražena armádou Brňanů. Na konci 15. století pak byla obec vypálena Ješkem z Boskovic a Svojanova, který patřil mezi stoupence Jiřího z Poděbrad.

V průběhu třicetileté války byly Šlapanice dvakrát vypleněny švédskými vojsky a počet obyvatel se výrazně snížil. Na počátku 17. století se obec rozdělila na tři části (biskupský lenní statek zvaný Starý nebo též Dolní dvůr, statek olomouckého scholastika, biskupské panství patřící ke statku Chlice) a tento stav trval až do bouřlivého roku 1848. V témže období se místní obyvatelé museli vyrovnávat s následky několika ničivých požárů. Vyklízení původních hospodářských pozic způsobilo i odkloněních několika obchodních cest směrem na Brno. V roce 1814 začal být objekt zámku využíván jako továrna První brněnské strojírny. K oživení průmyslové výroby došlo až po zavedení železnice v roce 1887.

Co je k vidění

Na nejvyšším místě Masarykova náměstí stojí nejhodnotnější památka ve městě – kostel Nanebevzetí Panny Marie. V sousedství kostela se nachází jednopatrová stavba bývalé scholasterie, ve které se dnes nachází muzeum i cukrárna. Budova městského úřadu má dlouhou historii, vždyť byla postavena před rokem 1605. Při návštěvě Šlapanic jistě nevynechejte ani prohlídku zámecké budovy, která byla postavena v roce 1753. Jako vzpomínka na napoleonské války je k vidění hrob napoleonských vojáků na zdejším hřbitově.

Zajímavost

Severním směrem od města se nacházejí přírodní památky Andělka a Čertova, Velký Hájek, přírodní památka Návrší a přírodní památka Horka.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Železo v Železném aneb setkání ková…

03.08.2024 - 03.08.2024
Železné

Vyhlášený minifestival Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Máte rádi řemesla? A co pivo? Říká se „Co Čech to…

Strach v Permoniu 2024 - Oslavany

17.08.2024 - 17.08.2024
Permonium® - zábavní…

Noční týmová hra v hororové atmosféře.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete