Statistika našeho portálu

  • 97 533 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Slavkov u Brna

Slavkov u Brna

Město Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, jihovýchodním směrem od moravské metropole Brna. Slavkov je po celé Evropě proslaven především krvavou bitvou tří císařů, která se odehrála několik kilometrů na západ od města. Velké množství historických památek spolu s nádhernou přírodou z něj dělají vyhledávané centrum tisíců turistů. Samo město nepatří k největším v okrese, ale přesto zde žije …

Adresa a kontaktní informace

Město Slavkov u Brna leží v Jihomoravském kraji, jihovýchodním směrem od moravské metropole Brna. Slavkov je po celé Evropě proslaven především krvavou bitvou tří císařů, která se odehrála několik kilometrů na západ od města. Velké množství historických památek spolu s nádhernou přírodou z něj dělají vyhledávané centrum tisíců turistů. Samo město nepatří k největším v okrese, ale přesto zde žije na katastrální výměře 14,95 km² více než 6 000 obyvatel.

Historie

Historie Slavkova u Brna dokazuje, jak málo stačí, aby se malé neznámé městečko, stalo během několika hodin mezníkem v historii nejen rakouské monarchie, ale i celé Evropy. A pramálo na tom mění fakt, že ve světě je Slavkov spíše známý ve své německé verzi jako Austerlitz. Dne 2. prosince 1805 se zde odehrála jedna z největších bitev napoleonských válek a sám Napoleon si jí údajně vážil nejvíce ze všech, které svedl.

Přesto není bez zajímavosti, že historické kořeny Slavkova sahají až do dávných času raného středověku. První zmínky o zdejší vsi (nazývala se Novosedlice), pochází z roku 1199. Přibližně o půl století později se zde usadil řád německých rytířů, který s podporou panovníka vystavěl na blízkém návrší komendu. Celá osada pak byla panovníkem povýšena na město v roce 1416 Václavem IV. Ten kvůli úpadku řádu německých rytířů propůjčoval město různým šlechticům, a za držení Petra Kutěje, byl v roce 1421 Slavkov dobyt husity.

Na počátku 16. století přišlo společně s novým vlastníkem, rodem Kouniců, období hospodářského rozkvětu a náboženské tolerance. Kromě českých bratří tu vedle sebe žili i novokřtěnci a habáni. Obyvatelé Slavkova vynikali pěstováním chmele a vína. Velkou pozornost si jistě zaslouží i keramické výrobky, pocházející právě z této doby. Řemeslnický ruch se samozřejmě projevil i na architektonické podobě města. Přibyla renesanční radnice a na konci 16. století též renesanční zámek, jehož výstavbu podnítila aktivita Oldřicha III. z Kounic.

Kolem roku 1700 se za přispění Dominika Ondřeje z Kounic dospělo k rozhodnutí postavit reprezentativní barokní zámek. Spolu a anglickým parkem, který ho obklopuje je jedním z největších lákadel pro současného návštěvníka. V roce 1793 pak byl ještě dostavěn nový kostel. Pro návštěvníka ale jistě zůstane největším lákadlem pro návštěvu Slavkova u Brna bitva tří císařů z roku 1805. Pověsti vyprávějí, že dodnes se z hlíny okolních polí vynořují stopy některých ze 40 000 padlých vojáků.

Co je k vidění

Zřejmě žádný z návštěvníků Slavkova si nenechá ujít návštěvu nedalekého bitevního pole, kde se před více než 200 lety odehrála jedna z nejdůležitějších bitev napoleonských válek. Ve městě samotném pak zaujme barokní slavkovský zámek s impozantní zámeckou zahradou, kostel Vzkříšení Páně či pozůstatky středověkých městských hradeb. Součástí zámku je také muzeum.

Zajímavost

Každoročně se na počátku prosince odehrává historická rekonstrukce bitvy tří císařů.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 17. květen

Dnes má svátek Aneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete