Statistika našeho portálu

  • 93 572 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Smečno

Smečno

Město Smečno leží ve Středočeském kraji, v okrese Kladno, přibližně 6 kilometrů jihozápadním směrem od Slaného. Rozkládá se na mírně se sklánějícím návrší k severovýchodu ke Slanému. Poloha u jihovýchodního okraje přírodního parku Džbán spolu s množstvím kulturních památek činí z města vyhledávané místo pro turisty. V roce 1992 byl Smečno dokonce prohlášeno městskou památkovou zónou. Zaujme přede…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Smečno leží ve Středočeském kraji, v okrese Kladno, přibližně 6 kilometrů jihozápadním směrem od Slaného. Rozkládá se na mírně se sklánějícím návrší k severovýchodu ke Slanému. Poloha u jihovýchodního okraje přírodního parku Džbán spolu s množstvím kulturních památek činí z města vyhledávané místo pro turisty. V roce 1992 byl Smečno dokonce prohlášeno městskou památkovou zónou. Zaujme především objekt zámku, na který navazuje i rozlehlý park. Městem procházejí modrá a žlutá turistická značka a na rozcestí turistických tras ve středu města je výchozí bod zelené značky. Turisty jistě zaujme i vojenský skanzen s dochovanou pevnůstkou, ležící u západního okraje zámeckého parku. V současné době žije ve Smečně přibližně 1 700 obyvatel na území o katastrální výměře 9,62 km².

Historie

Smečno je poprvé připomínáno již ve Kosmově kronice, kdy je označováno jako Stibeczno. První relevantní zmínka pak pochází z roku 1252, kdy je uváděn vladyka Boleslav ze Smečna. V roce 1418 zakoupil tehdejší ves Smečno i s tvrzí Markvart z Martinic s jehož rodem byla historie města spojena po několik dalších staletí. Bořita z Martinic se zasloužil o přestavbu a rozšíření původní tvrze. Na žádost Hynka Bořity z Martinic povýšil král Vladislav Jagellonský Smečno na městečko v roce 1510. V závěru 16. století byla z podnětu Jiřího Bořity z Martinic zahájena přestavba pozdně gotické tvrze na mohutný renesanční zámek. Jeho stavbu dokončil Jaroslav Bořita z Martinic, který patřil k předním osobnostem české politiky počátku 17. století. Po porážce stavovského povstání dokázal několikanásobně rozšířit svůj majetek a dosáhl i hraběcího titulu.

Během třicetileté války utrpělo Smečno řadu vážných škod. Přítomnost jednoho z nejbohatších šlechtických rodů v Čechách však přispěla k rychlé regeneraci městské zástavby i oživení hospodářského růstu. V roce 1649 zde byl vybudován městský špitál.Zajímavostí Smečna svědčící o jeho významu je informace, že v roce 1711 zde bylo zahájeno první pěstování brambor v celých Čechách. Během 17. a 18. století došlo k rozsáhlé přestavbě objektu zámku i přilehlého parku. Zámek však v současné době slouží jako domov důchodců.

Co je k vidění

Zámek

Unikátní zámecký komplex spolu s přilehlým parkem byl naposledy přestavěn v 18. století. V současné době je turistům zpřístupněn pouze zámecký park.

Kostel Nejsvětější Trojice

Na horním konci náměstí stojí renesanční kostel Nejsvětější Trojice, jehož oltář je dílem Ignáce Platzera. U zadní zdi zámeckého parku najdeme dochovanou pevnůstku z předválečného československého opevnění. Přibližně 2 kilometry jihozápadně od Smečna se rozkládá přírodní památka Smečenská rokle. Na starém smečenském hřbitově pak stojí hrobka Clam-Martiniců. Jedná se o elegantní empírovou stavbu z první poloviny 19. století.

Sousoší Nejsvětější Trojice

Sousoší pochází z roku 1744 od Ignáce Platzera a nalezneme ho mezi kostelem a zámkem.

Socha sv. Jiří

Socha sv. Jiří znázorňuje sv. Jiří zabíjejícího draka. Socha pochází z 18. století a nachází se na sloupu na náměstí.

Zajímavost

Z mnoha kulturních akcí pořádaných ve Smečně, upozorňujeme na tradiční Anenskou pouť a známé Otevírání studánek.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Metody výslechu a získávání informa…

08.10.2020 - 08.10.2020
Kladno

Chcete vědět, jak vyšetřovatelé čtou mysli a jak se dostávají k pravdě? Pokud jste fanoušky forenzní psychologie,…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 14. červenec

Dnes má svátek Karolína

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete