Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Stádlec

Stádlec

Obec Stádlec leží v Jihočeském kraji, přibližně 14 kilometrů západním směrem od okresního města Tábora. K obci patří i osady Hájky, Křída, Staré Sedlo a Slavňovice. Protéká tudy řeka Lužnice, přes kterou se klene známý řetězový most. Ve vsi nalezneme i barokní zámek, který je v současné době v soukromém držení. Kromě poetické okolní krajiny jistě návštěvníky zaujme i nedaleká zřícenina hradu Dobr…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Stádlec

Obec Stádlec leží v Jihočeském kraji, přibližně 14 kilometrů západním směrem od okresního města Tábora. K obci patří i osady Hájky, Křída, Staré Sedlo a Slavňovice. Protéká tudy řeka Lužnice, přes kterou se klene známý řetězový most. Ve vsi nalezneme i barokní zámek, který je v současné době v soukromém držení. Kromě poetické okolní krajiny jistě návštěvníky zaujme i nedaleká zřícenina hradu Dobronice. V současné době žije ve Stádleci přibližně 600 obyvatel na území o katastrální výměře 18,12 km².

Historie

V písemných pramenech se se vsí Stádlec poprvé setkáváme v roce 1287. V královské listině Václava II. Dostává Záviš z Falknštejna svolení ke směně vesnic Stádlec a Křída s Jindřichem z Rožmberka. Díky výhodné poloze u obchodní cesty do Příběnic, se s vesnicí setkáváme v následujících staletích čím dál častěji. Ve 14. století zde byla vystavěna tvrz, která chránila obyvatele i putující obchodníky. Stádlec byl chráněn zdí a vodním příkopem, který se napouštěl z rybníka. Tvrz pak byla chráněna z jižní strany rybníkem Dolíška.

V polovině 15. století byla ves prodána se zbožím rodu Dobronických a následně Vítu ze Rzavého na Stádlci. Záznam z roku 1616 uvádí, že Bohuslav ml. Víta ze Rzavého na Tvrzi Stádlec přebírá poplužní dvůr, pivovar s krčmou, dva ovčírny a další přináležející majetek i se všemi dluhy. Na počátku třicetileté války však byla obec vypálena císařským vojskem a trvalo několik desítek let, než byla znovu osídlena. Až do roku 1712 vlastnila Stádlec Anna Ludmila z Terešova. Zasloužila se o výstafbu kaple Bolestné Panny Marie. V polovině 19. století připadlo zdejší panství dědicům svobodného pána Fellnera z Feldeggu. Mezi další majitele patřil i známý český vynálezce, ing. František Křižík.

Co je k vidění

Kromě barokně přestavěného zámku zaujme ve Stádleci i sousoší Nejsvětější Trojice na náměstí či socha svatého Floriána a Jana Nepomuckého. Připomínkou početné židovské komunity je zachovalý židovský hřbitov. V obci stojí i zámecká kaple Panny Marie Bolestné z roku 1712. Mezi významné technické památky se řadí visutý řetězový silniční most přes Lužnici, který patří k nejmladším ve Střední Evropě.

Zajímavost

Každoročně na konci srpna se v obci pořádají rybářské závody pro ty nejmenší rybáře z řad dětí. Většinou jsou doprovázeny širší sešlostí obyvatel a vydatným občerstvením.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete