Statistika našeho portálu

  • 94 285 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Starý Plzenec

Starý Plzenec

Město Starý Plzenec leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-město, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od centra Plzně. Nachází se v údolí řeky Úslavy mezi Radyní a Hůrkou. Dle archeologických nálezů bylo zdejší území osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem. Zároveň je nejstarším písemně doloženým městem na celém Plzeňsku. Okolní krajina je tvořena hustými lesy a jihovýchodním sm…

Adresa a kontaktní informace

Město Starý Plzenec leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-město, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od centra Plzně. Nachází se v údolí řeky Úslavy mezi Radyní a Hůrkou. Dle archeologických nálezů bylo zdejší území osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem. Zároveň je nejstarším písemně doloženým městem na celém Plzeňsku. Okolní krajina je tvořena hustými lesy a jihovýchodním směrem od města i soustavou rybníků. Katastrálně spadá Starý Plzenec i do přírodního parku Konratický potok. Prochází tudy několik cyklistických tras, vedoucích do Plzně či do přírodního parku Konratický potok. Turistické trasy vedou do všech světových stran. Upozorňujeme zvláště na cestu proti toku řeky Úslavy, vedoucí k zámku Kozel. Jde o naučnou Staroplzeneckou stezku. Město je napojeno na železniční trať vedoucí z Plzně do Českých Budějovic. Z výzanmných firem sídlících ve městě stojí za zmínku vyhlášený výrobce sektu, Bohemia sekt. V současné době žije ve Starém Plzenci přibližně 4 700 obyvatel na území o katastrální výměře 18,38 km².

Historie

V písemných pramenech se Starý Plzenec poprvé objevuje již k roku 976, v souvislosti s vítěznou bitvou Čechů nad Bavory. Z archeologických nálezů vyplývá, že zde existovalo slovanské hradiště, které se od 10. století stalo přemyslovským knížecím hradištěm. Představovalo významné správní centrum celého Plzeňska. Z mnoha legend vyplývá, že zde v roce 992 existovalo tržiště a na počátku 11. století i mincovna. Ve 20. letech 13. století sídlil ve Starém Plzenci Děpolt III. Přemyslovec.

Relevantní historický doklad o Starém Plzenci je až z roku 1442. Do té doby patřilo město do majetku krále a následně přešlo do šlechtického držení. Od poloviny 17. století do roku 1780 probíhal dlouhý a bezvýsledný spor o úznání městských svobod a osvobození zdejších obyvatel od robotních povinností. V téže době výrazně poklesl význam Plzence, ze kterého se stala ves okresního formátu. Až v roce 1845 byl povýšen na městečko a na počtáku minulého století na město. Opětovnému rozvoji přispěl rozvoj železářské výroby v nedalekém Sedlci. Zdejší závod se stal kolébkou dnešních závodů Škoda Plzeň. Důležitým mezníkem v historii města byl rok 1871, kdy se začal stavět moderní pivovar. V současné době zde sídlí společnost Bohemia Sekt. V roce 1970 započala výroba sektů nesoucích název Bohemia Sekt.

Co je k vidění

Po historických zajímavostech města i blízkého okolí nás nejlépe provede naučná stezka (Staroplzenecká naučná stezka), která je přibližně 10 kilometrů dlouhá. Můžeme při ní navštívit slovanské hradiště Hůrka (národní kulturní památka), unikátní rotundu svatého Petra z 10. století, kostel Narození Panny Marie, kostel Narození svatého Jana Křtitele či kašnu se sochou Neptuna na Masarykově náměstí.

Zajímavost

V sídle společnosti Bohemia Sekt si lze objednat unikátní prohlídku sklepních prostor spolu se zasvěceným výkladem.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 26. září

Dnes má svátek Andrea

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete