Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Studánka

Studánka

Obec s romantickým názvem Studánka se nachází v Plzeňském kraji, přibližně 2 kilometry od okresního města Tachov. Okolní krajina je utvářena nádhernou přírodou Českého lesa, do kterého Studánka spadá. Většina návštěvníků Studánkou zřejmě bude projíždět při cestě k nedalekému hraničnímu přechodu Rozvadov. Okolí obce je pokryto převážně zalesněným územím, kde si na své přijdou vyznavači houbaření. …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Tachov
Obec
Studánka

Fotogalerie k článku

Obec s romantickým názvem Studánka se nachází v Plzeňském kraji, přibližně 2 kilometry od okresního města Tachov. Okolní krajina je utvářena nádhernou přírodou Českého lesa, do kterého Studánka spadá. Většina návštěvníků Studánkou zřejmě bude projíždět při cestě k nedalekému hraničnímu přechodu Rozvadov. Okolí obce je pokryto převážně zalesněným územím, kde si na své přijdou vyznavači houbaření. Pro velké množství rybníků sem zajíždějí i desítky rybářů. V blízkosti Studánky je dostatek tras a stezek pro cyklisty, pěší turisty a běžkaře. Ke koupání nás v letních měsících pozve nedaleký Branecký rybník. V blízkém Tachově pak můžeme využít plavecký bazén a v letních měsících lyžařskou sjezdovku. V současné době žije ve Studánce přibližně 450 obyvatel na území o katastrální výměře 7,1 km².

Historie

V historických pramenech se se Studánkou poprvé setkáváme v roce 1407 pod německým názvem Schonbrunn. Toto označení se v drobných obměnách používalo až do skončení druhé války, což odkazuje na většinové zastoupení německy hovořícího obyvatelstva. Původně byla rytířským sídlem, což znamená, že musela být založena kolem roku 1300. Název obce zřejmě upomíná na studánku s mimořádně dobrou vodou, která bývala v horní části obce, kde vyvěrá pramen do současnosti. V průběhu 15. století získali Studánku páni z Trautenberka, vedle kterých se na místě majitelů uvádí ještě Arnošt Stockau. Na počátku 17. století se novými majiteli stali Habsberkové. V průběhu třicetileté války byla ves opakovaně pleněna a došlo i k jejímu vypálení. V roce 1685 se majiteli vsi stali Perglerové z Perglasu, kteří měli zásadní podíl na rozvoji obce v dalších desetiletích. Vzniklo zde panské sídlo a zámek, který zřejmě nahradil původní tvrz. V průběhu 18. století rozšiřovali tachovské panství Losyové z Losimtálu a Studánka přešla do majetku Františky Perglerové. Součástí tachovského panství pak již ves zůstala i za vlády Windischgratzů. K osamostatnění Studánky došlo po roce 1850, kdy zde žilo na osm stovek obyvatel. V té době zde již působil spolek dobrovolných hasičů, založený údajně již v roce 1837 a vykonávající svou činnost do dnešních dnů.

Co je k vidění

V obci samotné se nenachází žádná architektonicky významná stavba, což však neznamená, že by si návštěvníci zdejšího kraje mohli stěžovat na nedostatek zajímavých tipů na výlet. Jedná se například o výlet k zámku Bor, návštěvu Pivovarského muzea Chodovar v Chodové Plané, prohlídku unikátního kláštera Kladruby u Stříbra či osvěžení v lázeňském městě Konstantinovy Lázně.

Zajímavost

Připomínkou starobylých tradic Plzeňského kraje je tradiční staročeská "konopická", která ve Studánce hostovala v minulých letech. O obnovení krojovaného průvodu obcí se uvažuje i ve výhledu dalších let.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete