Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Sušice

Sušice

Město Sušice leží v Plzeňském kraji, ve Svatoborské vrchovině. Kdysi královské město se rozprostírá po obou březích řeky Otavy, žije zde něco přes 11 500 obyvatel a katastrální výměru má 45,63 km². Díky poloze v předhůří Šumavy se Sušici přezdívá "Brána Šumavy". Blízké okolí láká návštěvníky k pěší turistice, cykloturistice, vodní turistice a hipoturistice…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Sušice

Fotogalerie k článku

Město Sušice leží v Plzeňském kraji, ve Svatoborské vrchovině. Kdysi královské město se rozprostírá po obou březích řeky Otavy, žije zde něco přes 11 500 obyvatel a katastrální výměru má 45,63 km². Díky poloze v předhůří Šumavy se Sušici přezdívá "Brána Šumavy". Blízké okolí láká návštěvníky k pěší turistice, cykloturistice, vodní turistice a hipoturistice.

Historie

Nejstarší důkazy o osídlení místního prostoru pocházejí až z doby halštatské. Po příchodu Slovanů vzniklo v místech dnešního město slovanské pohřebiště. Samotné založení města se datuje do roku 1273. Stalo se tak přičiněním Přemysla Otakara II., který ze Sušice učinil správní centrum okolního kraje. Přeměna Sušice v klasické středověké město byla zakončena v roce 1322, kdy ji nechal Jan Lucemburský obehnat silnými hradbami. Původní osada proslula rýžováním zlata na písčitých výspách řeky Otavy.

Sušice v závěru 14. století podporovala vládnoucího krále Václava IV., v jeho boji proti šlechtě. Po smrti Jana Husa se pak stala neochvějnou jistotou husitů. K podřízení zemské jednotě se odhodlala po definitivní porážce husité v bitvě u Lipan (1434).

Díky obchodu s Bavorskem zaznamenala Sušice významný hospodářský růst v 16. století. Hlavními obchodními artefakty byla sůl, obilí a slad. Měšťané si mohli dovolit nákladnou přestavbu vlastních domů i veřejných budov. Právě v této době vzniká nádherná renesanční radnice či budova nynějšího muzea s mohutným atikovým štítem.

Válečné běsnění, protireformační hnutí, hlad a požáry, to všechno postihlo obyvatele Sušice s nesmírnou intenzitou v průběhu 17. a 18. století. O poznání lépe se pak městu i jeho obyvatelům dařilo během 19. století, kdy došlo k opětovnému rozkvětu. Celosvětovou popularitu zajistil městu především Vojtěch Scheinost, který zde v roce 1839 zavedl výrobu fosforových zápalek. Kromě obchodu se zápalkami se slibně rozvíjel i kožedělný či těžební průmysl.

V současnosti Sušici nadále proslavuje výroba zápalek v podniku Solo a město je kulturním a hospodářským centrem jižní části klatovského okresu.

Co je k vidění

Návštěvník může ve městě obdivovat arciděkanský kostel sv. Václava, postavený již v polovině 14. století. Skvostem je pak budova radnice, která byla opravena po rozsáhlém požáru v roce 1707. Krásný výhled do širokého okolí zajišťuje rozhledna na zalesněném vrchu Svatobor. Cesta k rozhledně vede po červené značce ze sušického náměstí a cesta trvá přibližně 30 min.

Sušice je také jedním z východisek do oblasti centrální Šumavy, která nabízí nepřeberné množství variant výletů. Pro přírodu obdivujícího turistu čeká prostředí plné rašelinišť, jezer, romantických údolí, vodních toků, šumavských plání, hlubokých lesů a to všechno na čerstvém a zdravém vzduchu.

Zajímavost

Na konci května se na počest zahájení turistické sezóny koná dvoudenní akce – Den Sušice. Jedná se o přehlídku zájmové činnosti dětí i dospělých z města i okolí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Drakiáda pro děti - Modelářské leti…

11.10.2020 - 11.10.2020
Bolešiny

21. ročník drakiády

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete