Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Svoboda nad Úpou

Svoboda nad Úpou

Město Svoboda nad Úpou lež v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Rozkládá se podél toku řeky Úpy a jedná se o hojně vyhledávané středisko vyznavačů zimní i letní turistiky. Často je označováno jako výchozí místo do východní části Krkonoš a spadá i do Krakonošova království. Prochází tudy silnice spojující Trutnov a Pec pod Sněžkou i železniční trať. Z mnoha možných procházek doporučujem…

Adresa a kontaktní informace

Město Svoboda nad Úpou lež v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Rozkládá se podél toku řeky Úpy a jedná se o hojně vyhledávané středisko vyznavačů zimní i letní turistiky. Často je označováno jako výchozí místo do východní části Krkonoš a spadá i do Krakonošova království. Prochází tudy silnice spojující Trutnov a Pec pod Sněžkou i železniční trať. Z mnoha možných procházek doporučujeme tu vedoucí na vrch Muchomůrka či do blízkých Janských Lázní s lanovkou na Černou horu. Pro návštěvníky Svobody nad Úpou bude v nejbližší době připravena k využití i naučná stezka Via Piette. V průmyslové oblasti vyčnívá Svoboda nad Úpou dlouholetu tradicí výroby papíru. V zimních měsících lze navštívit kvalitní lyžařský areál či využít upravené běžecké tratě. V současné době zde žije více než 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 7,75 km².

Historie

Dlé bájné pověsti byla Svoboda nad Úpou založena v roce 1009 Petrem Hostolovským. V téže době zde bylo zřejmě započato s těžbou zlata a stříbra. První doložená zmínka v písemných záznamech o obci pochází z roku 1377, kdy Svoboda patřila do majetku vlčického panství. Mezi významnými šlechtickými držiteli obce třeba jmenovat pány Zilváry z Pilníkova.

V roce 1546 byla hornická obec povýšena na městečko a dostalo se jí i několika privilegií. Název městečka se často lišil. Například v roce 1577 je označováno jako Pirgfreiheit untern güldnen Rehorn (Horní město Svoboda pod zlatými Rýchorami). Největší finančí přínos pro zdejší obyvatele plynul z rozsáhlé těžby, která zde probíhala až do 17. století. Nejvýznačnějšími vlastníky v historii Svobody byli zástupci rodu panstva z Vlčic. Ti drželi Svobodu až do roku 1848. Povýšení na město se Svoboda dočkala za vlády Rudolfa II. V roce 1580. Pro město to znamenalo oživení hospodářského činnosti ve městě, neboť se přišlo mnoho řemeslníků a obchodníků. V roce 1591 přišlo do Krkonoš více než 300 dřevařů z alpských zemí. V roce 1790 získal vlčické panství Johann Franz Theer z Hostinného, který byl významným obchodníkem s plátnem. Ve své závěti stanovil, aby se panství po jeho smrti prodalo a výnos byl věnován chudým studentům. Svoboda se dočkala největšího rozkvětu ve druhé polovině 19. století, kdy zde byly postaveny papírny. Vyráběl se zde dokonce první cigaretový papír v Evropě. V současné době se jedná o významné vstupní místo do oblasti Východních Krkonoš.

Co je k vidění

Dominantou města je pozdně barokní kostel svatého Jana Nepomuckého, který byl postaven v roce 1777. Věž přiléhající ke kostelu byla přistavěna v roce 1836. Ozdobou náměstí je barokní sousoší Panny Marie se svatým Floriánem a Antonínem z 18. století. Pro vyznavače cykloturistiky upozorňujeme na fakt, že tudy prochází Jizersko-krkonošská cyklistická magistrála. Pěší turisty jistě zaujme Pietteho naučná stezka.

Zajímavost

Každoročně se ve městě konají Rudolfovy slavnosti, které oslavují povýšení Svobody nad Úpou na město.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete