Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Temelín

Temelín

Obec Temelín leží v Jihočeském kraji, v okrese České Budějovice, necelých 6 km jihozápadním směrem od města Týn nad Vltavou. V širší povědomí vešla především umístění jaderné elektrárny Temelín na jejím území. Obec se však nachází v pěkné krajině, která je součástí mikroregionu Vltavotýnsko, resp. Sdružení měst a obcí Vltava. V Temelíně (jehož název je odvozen od dnes již nepoužívaného slova teme…

Adresa a kontaktní informace

Obec Temelín leží v Jihočeském kraji, v okrese České Budějovice, necelých 6 km jihozápadním směrem od města Týn nad Vltavou. V širší povědomí vešla především umístění jaderné elektrárny Temelín na jejím území. Obec se však nachází v pěkné krajině, která je součástí mikroregionu Vltavotýnsko, resp. Sdružení měst a obcí Vltava. V Temelíně (jehož název je odvozen od dnes již nepoužívaného slova temelj-základ) žije necelých 900 stálých obyvatel na katastrálním území o rozloze 50,41 km².

Historie

V písemných pramenech se Temelín poprvé objevuje v roce 1381. Území dnešní obce bylo během 14. století značně rozdrobeno a ke spojení došlo až na počátku 15. století. Zasloužili se o to bratři Mikuláš a Jan Hrůzové z Vlhla, kteří převedli na kmecí dvory v Německém Temelíně platy ve prospěch kaplanství při kostele v Stýčicích. Vltavští pocházeli z nedaleké tvrze Dubé, kterou drželi spolu s Vlhlavami. V polovině 15. století prodali obec Janu Koňatovi z Olešnice. Následnými majiteli byli vladykové z Chlumu a následně Petr Kořenovský z Terejova. Petrovi synové si celé panství rozdělili a Temelín byl spravován z Vlhlav. Obec získal do držení Petrův syn Jiří, který sídlil na Sedlci. Po jeho smrti si synové opět rozdělili otcovo panství a Temelín přešel do správy Jindřichovi. Ten připojil Temelín k Neznášovu panství, kde obec zůstala až do roku 1849.

V druhé polovině 19. století se obec osamostatnila a v jejím čele se vystřídalo několik starostů. Tím posledním byl v roce 1940 Karel Kohout.

Co je k vidění

Kromě dominanty okolního kraje v podobě jaderné elektrárny se návštěvníci Temelína mohou podívat na pěknou kapličku či zajímavý objekt školy z 19. století.

Zajímavost

V Temelíně se nachází několik pěkných sportovišť. Jde především o kvalitní fotbalové hřiště či nová hřiště pro volejbal a nohejbal.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete