Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Teplice

Teplice

Město Teplice.Statutární město Teplice leží v Ústeckém kraji, přibližně 15 km západním směrem od Ústí nad Labem v kotlině mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Zřejmou dominantou města je Doubravská hora. Zdejší lázně jsou nejdůležitějším fenoménem pro velké množství návštěvníků, kteří každoročně přijíždějí do Teplic. Mohou zde nalézt i nespočet historických památek či navštívit utkání prvol…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Teplice

Fotogalerie k článku

Město Teplice.

Statutární město Teplice leží v Ústeckém kraji, přibližně 15 km západním směrem od Ústí nad Labem v kotlině mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Zřejmou dominantou města je Doubravská hora. Zdejší lázně jsou nejdůležitějším fenoménem pro velké množství návštěvníků, kteří každoročně přijíždějí do Teplic. Mohou zde nalézt i nespočet historických památek či navštívit utkání prvoligového fotbalového klubu, který patří dlouhodobě k nejlepším v české lize. V Teplicích žije na katastrální výměře 23,78 km² více než 50 000 obyvatel.

Historie Teplic.

Osídlení zdejší oblasti je doloženo archeologickými nálezy již v době před 40 000 lety. V roce 762 pak byly dle pověsti vymyšlené Václavem Hájkem z Libočan v Teplicích objeveny termální prameny. Reálně se však o léčebných pramenech hovoří až v záznamech z roku 1057. O městě se první zmínka objevuje v tzv. Jarlochově kronice z počátku 13. století. Vznik Teplic zřejmě souvisel se založením teplického kláštera ve 12. století. Z minima informací o Teplicích ve středověku vyplývá, že město disponovalo několika výsadami a privilegii (právo trhu, právo hradební, právo mílové apod.).

Držitelé zdejšího panství ve na počátku novověku často střídali. Na místě původního kláštera vznikl renesanční zámek a rozvíjelo se lázeňství. Posledním českým majitelem Teplic byl Vilém Vchynský ze Vchynic, jehož životní příběh se uzavřel v roce 1643 v Chebu, kde byl zavražděn společně s Albrechtem z Valdštejna. Císař celé panství zkonfiskoval a přidělil je Janovi z Aldringenu. Po jeho záhadné smrti zdědila panství Janova sestra, která jej přinesla věnem Jeronýmu Clarymu. V průběhu třicetileté války byly Teplice opakovaně vypleněny a vypáleny, což poznamenalo osudy zdejších obyvatel na mnoho dalších desítek let.

Obnova města přitáhla do města nové řemeslníky, kteří přispěli k obnovení hospodářské prosperity města. Spolu s nimi se do Teplic stěhovalo stále více obyvatel německé národnosti, kteří zde žili až do odsunu po skončení druhé světové války. V závěru 17. století se objevují první seznamy lázeňských hostů, kteří do Teplic přijížděli se stále větší frekvencí. Nejen z Čech.V následujících století se začal mohutně rozvíjet průmysl a vznikly i první hnědouhelné doly.

Širokého věhlasu dosáhly i ve velkém objemu vyráběné punčochy. Po mohutném požáru v roce 1793 došlo k rozsáhlé architektonické výstavbě, která byla vedena v klasicistním stylu. S rozvíjejícím se lázeňstvím navštívilo město velké množství známých osobností (např.: L. Beethoven či Johann Goethe). Před vypuknutím II. světové války byly Teplice jako součást Sudet připojeny k Hitlerově Třetí Říši.

Co je v Teplicích k vidění.

Z mnoha architektonických zajímavostí vybíráme kostel sv. Jana Křtitele, který byl postaven v roce 1585, kostel Povýšení sv. Kříže či původně evangelický kostel Prokopa Holého. Za návštěvu jistě stojí i zámecký areál s trojkřídlou zámeckou stavbou upravenou v 19. století. Umožní-li to návštěvníkovi časové možnosti, doporučujeme navštívit některý z lázeňských objektů. Kromě těchto památek jistě návštěvníka zaujme i velké množství drobných památek v podobě měšťanských domů, soch či kašen.

Zajímavosti Teplic.

V Teplicích nechybí ani botanická zahrada či hvězdárna. Tipem na výlet je návštěva zříceniny hradu Doubravská hora, která se nachází na osamoceném vrcholku nedaleko města. Teplice jsoujednímze skvostů Ústeckého kraje.

Kontakty

Statutární město Teplice

Nám. Svobody 2

415 01 Teplice

tel.: +420 417 510 111

fax: +420 417 510 998

www.teplice.cz

Informační centrum Statutárního města Teplice.

Benešovo náměstí 840

415 01 Teplice

tel: +420 417 510 666

fax: +420 417 510 665

e-mail.: tic@teplice.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete