Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Teplice nad Metují

Teplice nad Metují

Město Teplice nad Metují leží v severovýchodních Čechách, v Královéhradeckém kraji, přibližně 20 km od okresního města Náchod. Protéká tudy řeka Metuje. Teplice tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Adršspaško-Teplických skal v Broumovském výběžku. Nedaleko od Teplic leží státní hranice s Polskem. Celé uzemí města spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. U západního okraje města je vybud…

Adresa a kontaktní informace

Město Teplice nad Metují leží v severovýchodních Čechách, v Královéhradeckém kraji, přibližně 20 km od okresního města Náchod. Protéká tudy řeka Metuje. Teplice tvoří pomyslnou vstupní bránu do oblasti Adršspaško-Teplických skal v Broumovském výběžku. Nedaleko od Teplic leží státní hranice s Polskem. Celé uzemí města spadá do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. U západního okraje města je vybudována sjezdovka s lyžařským vlekem. Horolezci často navštěvují nedaleké pískovcové skalní útvary. Městem prochází celá řada turistických značených tras. V současné době žije v Teplicích nad Metují přibližně 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 56,04 km².

Historie

Předchůdcem dnešního města v době raného středověku byla osada sloužící jako podpůrné místo pro nově vzniklé hrady Střmen a Skály. V písemných pramenech se Teplice nad Metují poprvé objevují v roce 1362. Do konfirmačních kníh je zanesl první arcibiskup Arnošt z Pardubic. Ze záznamů se dozvídáme, že obec tehdy patřila Tasovi z Rýzmburku. Po zboření hradu Střmen se správa nad zdejším panstvím přenesla na nedalekou tvrz, ležící nad obchodní stezkou z Trutnova do Broumova. V 90. letech 16. století dal Václav Bohdanecký z Hodkova tvrz zbořit a na jejím místě nechal vystavět jednopatrovou budovu zámku. Po smrti Václava Bohdanského byly v roce 1614 Teplice rozděleny na Horní a Dolní.

Mezi významné majitele Horních Teplic v období novověku patřil Jan Petr Straka z Nedabylic, který odkázal veškerý svůj majetek nadaci na zřízení a vydržování akademie, určené k výchově dětí chudé české šlechty. Z nadace byl později postaven i palác, tzv. Strakova akademie, kde v současnosti sídlí Úřáda vlády. V roce 1848 se Teplice nad Metují staly svobodnou obcí a z pasntví Horní a Dolní Teplice pouhé velkostatky. V roce 1880 je zakoupil továrník Bedřich Faltis. Na počátku minulého století pak Teplice nad Metují výrazně změnily svůj vzhled. Novou dominantou města se stala budova školy a v letech 1907 – 1909 byla postavena železniční trať.

Co je k vidění

V budově renesančního Horního zámku (vybudovaného v roce 1599) sídlí v současné době městská radnice. Dolní zámek byl v roce 1664 vystavěn v barokním slohu. Na místě dřevěného kostela byl v roce 1724 vystavěn kostel sv. Vavřince, ve kterém se dochovalo původní dřevněné vybavení. Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Kamenci byl postaven v roce 1754. Na Bukové hoře byl v roce 2002 vztyčen Kříž smíření, odkazující na památku 23 českých Němců zastřelených v roce 1945.

Zajímavost

Severozápadním směrem od města můžeme navštívit zříceninu skalního hradu Střmen. Základní prohlídkový okruh ve skalním městě je přibližně 6 kilometrů dlouhý.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete